4WEH10E4X/6EG24N9ETK4/B10
Place of Origin :
Germany
Model​ :
4WEH10E4X/6EG24N9ETK4/B10
Type :
Electro-hydraulic directional valve
Max. Operating Pressure​ :
315 bar (main stage)
Positions/Ways​ :
4-way, 3-position (typically)
Mounting​ :
ISO 4401-05 (CETOP 5) subplate
Description
Rexroth 4WEH10E4X/6EG24N9ETK4/B10 Electro-Hydraulic Valve - Key Parameters
Parameter
Value / Description
Model
4WEH 10 E4X/6EG24N9ETK4/B10
Type
Control Principle
Pilot-operated (solenoid-controlled pilot valve directs hydraulic pressure to shift main spool)
Nominal Size
10 mm
Port Size
G 1/4" (typically)
Max. Operating Pressure
315 bar (main stage)
Max. Flow Rate
Up to 100 l/min (dependent on model, confirm with datasheet)
Positions/Ways
4-way, 3-position (typically)
Spool Type (E4X)
Main stage spool designation; exact center function depends on code.
Main Control
Hydraulic, via pilot valve
Pilot Valve
Double solenoid pilot valve (6EG24N9ETK4)
Pilot Solenoid Spec
24V DC; wet-pin; plug connector; likely with LED indicator (ETK4)