4WEH22E7X/6EG24N9ETK4/B10
Place of Origin :
China
Model​ :
4WEH22E7X/6EG24N9ETK4/B10
Max. Operating Pressure​ :
350 bar (main stage)
Approx. Weight​ :
12-15 kg (varies by configuration)
Pilot Control​ :
Double solenoid pilot valve
Main Spool Type (E7X)​ :
Main spool designation; typical E-series function.
Description
Rexroth 4WEH22E7X/6EG24N9ETK4/B10 Valve - Key Parameters
Parameter
Value / Description
Model
4WEH 22 E7X/6EG24N9ETK4/B10
Type
Electro-hydraulic directional valve (pilot-operated)
Nominal Size
22 mm
Port Size
G 3/4" (typically)
Max. Operating Pressure
350 bar (main stage)
Max. Flow Rate
Up to 500 l/min (confirm with datasheet)
Positions/Ways
4-way, 3-position
Main Spool Type (E7X)
Pilot Control
Double solenoid pilot valve
Pilot Solenoid
24V DC, wet-pin plug, with LED indicator (ETK4)