50W LED R7S lamp 189mm good heat dissipation with cooling Fan outdoor floodlight replace 500w halogen lamp AC85-265V
Item Type 50W R7S lamp
Power 50W
Base Type R7S
Length 189mm
Size 189mm*55mm*38mm
Beam Angle(°) 200°
Voltage AC 85V-265V
LED type SMD 5730
Led QTY 120pcs
Dimmable No
Emitting color Warm white / Nature white / Cool white
Luminous Flux 5500lm±10%
Certificates CE,RoHS,CCC
Power Tolerance 5%
Specifications:
1. Beam angle: 200°.
Size: Dia 55mm *38mm *189MM
3. Lamp base:R7S
4. Input voltage: AC85-265V
5. Power consumption: 50W
6. LED source: 120pcs 5730SMD
7. Color temperature:1)Cool white: 6000~6700K2)white: 4000~4500K3)Warm white: 2700~3000K
9. Luminous flux:5500±10%
10. Advantages:1)Up to 80% energy saving compared to conventional lamps.2) Lifetime of 50,000 hours
1. Feature:
A. Lifespan: more than 50,000hr;
B. Indoor lighting for domestic using;
C. Fast light brighting,no dely and flicker;
D. Energy-saving: saving 80% than the ordinary lamp;
E. Green and health protection,no pollutio,more comfortable for our vision
2. Application :
A. Basic commercial lighting;with cooling Fan beter to the high heat
B. Generally matching in floodlight, household lighting etc;
C. Shopping, lighting, specialty lighting, hotel lighting, office lighting, home light;
D. Commercial show windows and bars, airport, subway, cloverleaf junction and architecture field.
50W LED R7S lamp 189mm good heat dissipation with cooling Fan outdoor floodlight replace 500w halogen lamp AC85-265V50W LED R7S lamp 189mm good heat dissipation with cooling Fan outdoor floodlight replace 500w halogen lamp AC85-265V50W LED R7S lamp 189mm good heat dissipation with cooling Fan outdoor floodlight replace 500w halogen lamp AC85-265V
Send your message to this supplier
Send Now
Ask Latest Price
Brand Name :
Herhe
Model Number :
R7S-50W
Certification :
CE,RoHS,CCC
Place of Origin :
China
MOQ :
50
Price :
Contact us
Contact Supplier