High power 35W 135mm LED R7S lamp 200 degree 80pcs Samsung SMD5730 3800lm high lumen replace 350w halogen lamp AC85-265V
Item Type 35W R7S lamp
Power 35W
Base Type R7S
Length 135mm
Size 135mm*55mm*38mm
Beam Angle(°) 200°
Voltage AC 85V-265V
LED type SMD 5730
Led QTY 80pcs
Dimmable Yes / No
Emitting color Warm white / Nature white / Cool white
Luminous Flux 3800lm±10%
Certificates CE,RoHS,CCC
Power Tolerance 3%
Specifications:
1. Beam angle: 200°
2. Size: Dia 55mm 38mm 135MM
3. Lamp base:R7S
4. Input voltage: AC85-265V
5. Power consumption: 35W
6. LED source: 80pcs 5730SMD
7. Color temperature:1)Cool white: 6000~6700K2)white: 4000~4500K3)Warm white: 2700~3000K
9. Luminous flux:3800±10%
10. Advantages:1)Up to 80% energy saving compared to conventional lamps.2) Lifetime of 50,000 hours
1. Feature:
A. Lifespan: more than 50,000hr;
B. Indoor lighting for domestic using;
C. Fast light brighting,no dely and flicker;
D. Energy-saving: saving 80% than the ordinary lamp;
E. Green and health protection,no pollutio,more comfortable for our vision
2. Application :
A. Basic commercial lighting;with cooling Fan beter to the high heat
B. Generally matching in floodlight, household lighting etc;
C. Shopping, lighting, specialty lighting, hotel lighting, office lighting, home light;
D. Commercial show windows and bars, airport, subway, cloverleaf junction and architecture field.
High power 35W 135mm LED R7S lamp 200 degree 80pcs Samsung SMD5730 3800lm high lumen replace 350w halogen lamp AC85-265VHigh power 35W 135mm LED R7S lamp 200 degree 80pcs Samsung SMD5730 3800lm high lumen replace 350w halogen lamp AC85-265VHigh power 35W 135mm LED R7S lamp 200 degree 80pcs Samsung SMD5730 3800lm high lumen replace 350w halogen lamp AC85-265V
High power 35W 135mm LED R7S lamp 200 degree 80pcs Samsung SMD5730 3800lm high lumen replace 350w halogen lamp AC85-265VHigh power 35W 135mm LED R7S lamp 200 degree 80pcs Samsung SMD5730 3800lm high lumen replace 350w halogen lamp AC85-265V
Send your message to this supplier
Send Now
Ask Latest Price
Brand Name :
Herhe
Model Number :
R7S-35W
Certification :
CE,RoHS,CCC
Place of Origin :
China
MOQ :
50
Price :
Contact us
Contact Supplier