TM101DDHG01
Certification :
Rohs,CE,FCC
Place of Origin :
China
MOQ :
10pcs
Price :
Negotiation
Payment Terms :
T/T,W,Western Union,MoneyGram
Supply Ability :
3000pcs per week
Delivery Time :
4-5 working day
Packaging Details :
Industrial packing
Quality :
Brand new Original
Package :
Original industrial packing
resolution :
style :
40PIN IPS
brightness :
450 CD/M2
color :
16.7M
contrast ratio :
800 :1
working life :
30k hours without driver
Description
Car LCD Display 10.1 inch diagonal TFT LCD panel TM101DDHG01
TIANMA 10.1inch car LCD panel TM101DDHG01 industrial screen monitor with 40 Pin connector and 1024*600 pixel resolution
TM101DDHG01-00 is a 10.1" diagonal a-Si TFT-LCD display panel from Tianma Microelectronics Co., Ltd., featuring an integral WLED backlight system with LED driver and no touch screen. This industrial-grade display operates in temperatures from -20°C to 70°C and withstands storage temperatures from -30°C to 80°C, with maximum vibration tolerance of 1.5G (14.7 m/s²).
Technical Specifications
Brand TIANMA
Model P/N TM101DDHG01-00
Diagonal Size 10.1"
Panel Type a-Si TFT-LCD, LCM
Resolution 1024(RGB)*600, WSVGA 117PPI
Active Area 222.72(W)*125.28(H) mm
Outline Size 235(W)*143(H)*5.4(D) mm
Surface Antiglare, Hard coating (3H)
Brightness 450 cd/m² (Typ.)
Contrast Ratio 800:1 (Typ.)
Viewing Angle 80/80/75/80 (Typ.)(CR≥10) Left/Right/Up/Down
Display Mode TN, Normally White, Transmissive
Response Time 7/9 (Typ.)(Tr/Td)
Display Colors 262K/16.7M 47% NTSC
Lamp Type WLED, 30K hours, With LED Driver
Frequency 60Hz
Touch Screen Without
Panel Weight 202g (Typ.)
Application Industrial Automotive Display
Signal Interface LVDS (1 ch, 6/8-bit), 40 pins Connector
Input Voltage 3.3V (Typ.)
Operating Temperature -20°C to 70°C
Storage Temperature -30°C to 80°C
10.1 inch diagonal Car LCD Display TM101DDHG01  with 1024*600Pixels resolution and WLED backlight for automotive applications
Send your message to this supplier
Send Now
Ask Latest Price
Brand Name :
TIANMA
Model Number :
TM101DDHG01
Certification :
Rohs,CE,FCC
Place of Origin :
China
MOQ :
10pcs
Price :
Negotiation
Contact Supplier