FF-050SK 6V 7V 12mm*12mm 12000RPM High Speed Car CD Electric Shaver Motor
  • Electric DC motor
  • Model: FF-050SK-13130
  • Operates on 4 VDC nominal
  • No load speed at 4 VDC: 7,600 RPM
  • No load current: 50 mA
  • Full load (maximum efficiency 4 VDC) performance characteristics:
    • Speed: 6,300 RPM
    • Current: 200 mA
    • Torque: 6.0 g-cm (0.59 mN-m)
    • Power output: 0.39 Watts
  • Stall torque: 35 g-cm (3.43 mN-m)
  • Stall current: 820 mA
  • Can be operated in either direction, simply reverse power supply polarity
  • Dimensions (not including shaft): 26.7 mm long x 12 mm thick x 15.5 mm diameter
  • Shaft dimensions: 9.6 mm long x 1.5 mm diameter
  • 2 solder terminals for easy power connection
  • Threaded (2-M2.0X0.4) mounting holes on 10 mm diameter on face
  • Weight: 0.6 oz. (18 g)
  • Typical applications: Navigation, appliances, electric shavers, audio equipment, etc.
Item
Precise metal brush motor
OEM & ODM
Accepted
MOQ
3000 units
Capacity
300,000 units/month
Package
Carton
Place of Origin
Dongguan, Guangdong, China
Delivery Date
Depending on the quantity, please ask the salesman.
Payment Terms
30% advance, 70% balance