Rectangular plug-in male connector with solder contacts for PCB applications. Offers high connection density through multiple rows and crimp contacts in the mating connector. Features coding and locking capabilities with the mating connector. Supplied in a cardboard box.
| Feature | Specification |
|---|---|
| Product Family | OMNIMATE Signal - series RSV |
| Type | PCB plug-in connector, male header, closed side, THT solder connection |
| Number of poles | 24 |
| Pitch | 5.00 mm (0.197 inch) |
| Solder pin length | 3.2 mm |
| Solder pin dimensions | d = 0.97 mm |
| Solder eyelet hole diameter | 1.3 mm (+ 0.1 mm tolerance) |
| Outgoing elbow | 180 |
| Number of rows | 4 |
| Pin series quantity | 4 |
| Touch-safe protection acc. to DIN VDE 0470 | IP20 plugged |
| Can be coded | Yes |
| Plugging force/pole, max. | 9 N |
| Pulling force/pole, max. | 18 N |
| Insulating material group | I |
| Comparative Tracking Index (CTI) | 600 |
| UL 94 flammability rating | V-0 |
| Contact surface | tinned |
| Storage temperature | -40 C to 70 C |
| Operating temperature | -50 C to 100 C |
| Installation temperature range | -25 C to 100 C |
| Rated current (IEC, max. poles, Tu=20C) | 10 A |
| Rated current (IEC, min. poles, Tu=20C) | 14 A |
| Rated current (IEC, max. poles, Tu=40C) | 8.5 A |
| Rated current (IEC, min. poles, Tu=40C) | 12 A |
| Rated voltage (IEC, surge voltage class II/2) | 500 V |
| Rated voltage (IEC, surge voltage class III/2) | 320 V |
| Rated voltage (IEC, surge voltage class III/3) | 250 V |
| Rated impulse voltage (IEC, surge voltage class II/2) | 2.5 kV |
| Rated impulse voltage (IEC, surge voltage class III/2) | 2.5 kV |
| Rated impulse voltage (IEC, contamination degree III/3) | 4 kV |
| Short-time withstand current resistance | 3 x 1s with 120 A |
| Rated voltage (CSA, Use group C) | 300 V |
| Rated current (CSA, Use group C) | 13 A |
| Dimensions (Width x Height x Depth) | 28.8 mm x 11.8 mm x 32.6 mm (1.134 x 0.465 x 1.283 inch) |
| Net weight | 10.35 g |
| Packaging | Box |
| VPE dimensions (Length x Width x Height) | 153 mm x 90 mm x 38 mm |
| ETIM Classification | EC002637 |
| ECLASS Classification | 27440402 / 27460201 |