Rectangular plug-in male and female connector with solder contacts for PCB applications. High connection density is achieved by using several rows and crimp contacts in the mating connector. The plug-in connectors can be coded and locked to the mating connector. Supplied in a cardboard box.
| Feature | Specification |
| Product Family | OMNIMATE Signal - series RSV |
| Type | PCB plug-in connector, male header, Flange, THT solder connection |
| Number of Poles | 12 |
| Pitch | 5.00 mm (0.197 inch) |
| Solder Pin Length | 3.2 mm |
| Solder Pin Dimensions | d = 0.97 mm |
| Solder Eyelet Hole Diameter | 1.3 mm (+ 0.1 mm tolerance) |
| Outgoing Elbow | 180 |
| Number of Rows | 3 |
| Pin Series Quantity | 3 |
| Touch-safe Protection (DIN VDE 57 106) | Safe from finger touch, plugged |
| Touch-safe Protection (DIN VDE 0470) | IP20 plugged |
| Coding | Yes |
| Plugging Force/Pole (max.) | 9 N |
| Pulling Force/Pole (max.) | 18 N |
| Comparative Tracking Index (CTI) | 600 |
| UL 94 Flammability Rating | V-0 |
| Contact Material | Copper alloy |
| Contact Surface | Tinned |
| Storage Temperature (min./max.) | -40 C / 70 C |
| Operating Temperature (min./max.) | -50 C / 100 C |
| Installation Temperature (min./max.) | -25 C / 100 C |
| Rated Data (IEC) | 500 V / 14 A (min. poles, Tu=20C), 10 A (max. poles, Tu=20C), 12 A (min. poles, Tu=40C), 8.5 A (max. poles, Tu=40C) |
| Rated Voltage (IEC, surge voltage class/pollution degree) | II/2: 500 V, III/2: 320 V, III/3: 250 V |
| Rated Impulse Voltage (IEC, surge voltage class/contamination degree) | II/2: 2.5 kV, III/2: 2.5 kV, III/3: 4 kV |
| Short-time Withstand Current | 3 x 1s with 120 A |
| Rated Data (CSA) | 300 V / 13 A (Use group C) |
| Dimensions (Depth/Height/Width) | 22.6 mm / 11.8 mm / 23.8 mm |
| Net Weight | 6 g |
| Packaging | Cardboard box |
| VPE Dimensions (Length/Width/Height) | 153 mm / 90 mm / 38 mm |
| Classifications | ETIM 6.0/7.0/8.0: EC002637, ECLASS 9.0/9.1/10.0: 27-44-04-02, ECLASS 11.0/12.0: 27-46-02-01 |
| Approvals | UL File Number: E92202 (UR) |