JY - 4000CB - P
Place of Origin :
Zhongshan City, Guangdong Province, China
MOQ :
2000M
Price :
Negotiable
Payment Terms :
T/T
Supply Ability :
2000m/day
Delivery Time :
7-12day
Packaging Details :
10PCS/package 4050*130*95PVC double-layer tape packaging
Material :
SPCC+PE
thickness :
T:0.7 0.8 1.0 1.2 2.0 mm
length :
4000mm
Outer diameter :
27.8mm
Single :
2.08KG/PCS
Surface treatment :
Plastic coated
Description
JY - 4000CB - P Porcelain White PE Coated Pipe Coated Steel Pipes
Steel material SPCC Steel thickness 0.7, 0.8, 1.0, 1.2, 2.0mm
Coating material PE/ABS Coating thickness 1.2±0.02mm
Pipe outside diameter 27.8±0.2mm Length 4M/per bar
Color Porcelain White Packing detail 10 bars per bundle
The Feature of coated pipe:
1. Coating evenly:The plastic coating of coated pipe thickness is even.
2. The coating is thick:The thickness of plastic coated pipe is 1.2±0.1MM.
The Function of coated pipe:
Widely used in automobile, chemical, textile, printing and dyeing industries.
About the color and customized length, welcome to consult us.
JY-4000CB-P 4000mm PE Coated Steel Pipes Porcelain White Steel Pipe
Send your message to this supplier
Send Now
Ask Latest Price
Brand Name :
JY
Model Number :
JY - 4000CB - P
Place of Origin :
MOQ :
2000M
Price :
Negotiable
Payment Terms :
T/T
Contact Supplier