JY - 4000MH-A
Material :
SPCC+ABS
thickness :
T:0.7 0.8 1.0 1.2 2.0 mm
length :
4000mm
Outer diameter :
27.8mm
Description
JY - 4000MH - A Beige PE Coated Pipe Coated Steel Pipes
Steel material SPCC Steel thickness 0.7, 0.8, 1.0, 1.2, 2.0mm
Coating material PE/ABS Coating thickness 1.2±0.02mm
Pipe outside diameter 27.8±0.2mm Length 4M/per bar
Color Porcelain White Packing detail 10 bars per bundle
The Feature of coated pipe:
1. The coating is thick:The thickness of plastic coated pipe is 1.2±0.1MM.
2. High recycling rate:The plastic coating can be separated from the iron pipe.
The Function of coated pipe:
Widely used in automobile, chemical, textile, printing and dyeing industries.
About the color and customized length, welcome to consult us.
Beige JY-4000MH-A 4M PE Coated Steel Pipes 0.7mm 0.8mm 1.0mm Thick
Send your message to this supplier
Send Now
Model Number :
JY - 4000MH-A
Contact Supplier