BCR20KM-12L
Certification :
Original Factory Pack
Place of Origin :
Malaysia
MOQ :
20
Price :
negotiate
Payment Terms :
T/T, Western Union,Paypal
Supply Ability :
5000
Delivery Time :
1
Packaging Details :
please contact me for details
Shipment :
DHL, FedeX, UPS, EMS etc
Main Line :
IC components, Transistor, Diode, Module,Capacitor etc
Temperature :
-40 to+125 °C
VDRM :
600V
D/C :
1612
Package :
TO-220F
Description
600 V 3 Pin Transistor Socket BCR20KM-12L Medium Power Insulated Type
Transistor BCR20KM-12L Medium Power Use
Features
• IT (RMS) : 20 A
• VDRM : 600 V
• IFGTI, IRGTI, IRGT : 30 mA (20 mA)Note5
• Viso : 2000 V
• Insulated Type
• Planar Passivation Type
• UL Recognized : Yellow Card No. E223904 File No. E80271
Outline
Maximum Ratings
Parameter Symbol
Voltage class
12
Unit
Repetitive peak off-state voltageNote1 VDRM 600 V
Non-repetitive peak off-state voltageNote1 VDSM 720 V
Parameter Symbol Rating Unit Condition
RMS on-state current IT (RMS) 20 A Commercial frequency, sine full wave 360° conduction, Tc = 85°C
Surge on-state current ITSM 200 A 60Hz sinewave 1 full cycle, peak value, non-repetitive
I 2 t for fusing I2 t 167 A2S
Peak gate power dissipation PG (AV) 5 W
Average gate power dissipation PGM 0.5 W
Peak gate voltage PG (AV) 2 W
Peak gate current VGM 10 V
Junction temperature IGM – 40 to +125 °C
Storage temperature Tj – 40 to +125 °C
Mass Tstg 2.9 G Typical value
Isolation voltage Viso 2000 V Ta = 25°C, AC 1 minute, T1·T2·G terminal to case
Send your message to this supplier
Send Now
Ask Latest Price
Brand Name :
RENESAS
Model Number :
BCR20KM-12L
Certification :
Original Factory Pack
Place of Origin :
Malaysia
MOQ :
20
Price :
negotiate
Contact Supplier