Dual Shaft 1.8 Degree 4 Phase 1.26N.m DC NEMA 23 Hybrid Stepper Motor CNC Robot
It is possible to install loads at both ends of the motor simultaneously, which improves the compactness and flexibility of the system. Suitable for various industries and fields, such as industrial automation, robotics, 3D printing, medical devices, etc.
Key Features
- High torque and high precision
- Professional drivetrain solution specialist
- With 12 years of experience in China, we have served over 800 customers
- Ten-year warranty, buy with confidence
- Provide "multiple international certifications" for high-tech industry and electronic industry equipment
Motor Specifications
| Step Angle | 1.8° |
| Frame Size | 57 mm |
| Number of Phase | 4 Phase |
| Rated Current | 4.24 A |
| Holding Torque | 1.26 N.m |
| Resistance | 0.375 ohm |
| Inductance | 1.1 mH |
| Rotor Inertia | 300 g-cm² |
| Motor Weight | 0.7 kg |
| Number of Leads | 8 |
| Connection | Bipolar |
Operating Specifications
| Step Angle | 1.8° |
| Maximum Temperature | 80°C maximum |
| Ambient Temperature | -20°C to 50°C |
| Storage Temperature | -20°C to 100°C |
| Humidity Range | 85% or less, non-condensing |
| Magnet Wire Insulation | Class B 130°C |
| Insulation Resistance | 100M Ohm at 500 VDC |
| Dielectric Strength | 500 VDC for 1 min |
Available Models
| Model | Holding Torque | Step Angle | Length | Type of Shaft | Rated Current |
| 57SHD4013-21B | 0.6N.m | 1.8° | 41mm | D Shaft-21mm | 1.0A |
| 57SHD4415-21B | 1.1N.m | 1.8° | 54mm | D Shaft-21mm | 3.0A |
| 57SHD4816-21B | 2.0N.m | 1.8° | 76mm | D Shaft-21mm | 3.0A |
| 57SHD4913-21B | 2.5N.m | 1.8° | 83mm | D Shaft-21mm | 3.0A |
| 57SHD4934-20B | 3.0N.m | 1.8° | 100mm | D Shaft-20mm | 3.0A |
Customization Options
If our standard motor cannot meet your needs, we can customize the motor according to your requirements. Customized content includes but is not limited to special shafts, winding parameters, installation dimensions, lead wires with special requirements, connectors, etc.
Available Options
Encoder
Brake
Gearbox
Shaft
Get a quote