Dual Shaft Nema 14 Stepper Motor 4 Leads 34mm 1.8deg 18Ncm 25.56oz.in 0.8A Step Motor
The dual shaft stepper motor can drive two loads simultaneously, saving valuable space in your application. This motor offers flexible configuration options to meet various application requirements.
Key Features
- High torque and precision performance
- Complies with various international accreditations for technology and electronics sectors
- Expert transmission system solutions with specialized expertise
- Professional research and development backed manufacturing process
- Ten-year warranty for purchase confidence
Appearance
Dimensions
Motor Specifications
| Step Angle | 1.8° |
| Frame Size | 42 mm |
| Number of Phase | 2 Phase |
| Rated Current | 0.8 A |
| Holding Torque | 180 mN.m |
| Resistance | 6.8 ohm |
| Inductance | 10 mH |
| Rotor Inertia | 14 g-cm² |
| Motor Weight | 0.2 kg |
| Number of Leads | 4 |
| Connection | Bipolar |
Operating Specifications
Step Angle: 1.8°
Maximum Temperature: 80°C maximum
Ambient Temperature: -20°C to 50°C
Storage Temperature: -20°C to 100°C
Humidity Range: 85% or less, non-condensing
Magnet Wire Insulation: Class B 130°C
Insulation Resistance: 100M Ohm at 500 VDC
Dielectric Strength: 500 VDC for 1 min
Available Models
| Model | Holding Torque | Step Angle | Motor Length | Type of Shaft | Rated Current |
| 42SHD4950 | 0.13N.m | 1.8° | 20mm | D Shaft-20mm | 1.0A |
| 42SHD4003 | 0.26N.m | 1.8° | 34mm | D Shaft-20mm | 0.4A |
| 42SHD0261 | 0.45N.m | 1.8° | 40mm | D Shaft-20mm | 1.68A |
| 42SHD4425 | 0.59N.m | 1.8° | 48mm | D Shaft-24mm | 2.0A |
| 42SHD4813 | 0.8N.m | 1.8° | 60mm | D Shaft-24mm | 2.1A |
Customization Options
If our standard motor cannot meet your needs, we can customize the motor according to your requirements. Customized content includes but is not limited to special shafts, winding parameters, installation dimensions, lead wires with special requirements, connectors, and more.
Available Options
Encoder
Brake
Gearbox
Shaft
Please click the button below to tell us your requirements and get a customized quote.
Get a Quote