20mm Length Dual Shaft Motor NEMA 17 0.40N.M 0.4A For Print Head With CE
Dual Shaft Motor NEMA 17 0.40N.M 0.4A For Print Head With CE
The 42mm dual axis stepper motor is widely used to control the movement of the print head and achieve precise stacked printing. It can adapt to different application requirements and can be flexibly integrated with other devices.
Key Features
- Expertise in professional research and development manufacturing
- Each model of stepper motor can be suitable for different scenarios
- Wanted dealers!
- Specializing in drivetrain solutions
- Ten-year warranty and purchase with confidence
Appearance
Dimensions
Motor Specifications
| Parameter | Value |
| Step Angle | 1.8° |
| Frame Size | 42 mm |
| Number of Phase | 2 Phase |
| Rated Current | 0.4 A |
| Holding Torque | 400 mN.m |
| Resistance | 30 ohm |
| Inductance | 40 mH |
| Rotor Inertia | 57 g-cm² |
| Motor Weight | 0.24 kg |
| Number of Leads | 4 |
| Connection | Bipolar |
Operating Specifications
Step Angle: 1.8°
Maximum Temperature: 80°C maximum
Ambient Temperature: -20°C to 50°C
Storage Temperature: -20°C to 100°C
Humidity Range: 85% or less, non-condensing
Magnet Wire Insulation: Class B 130°C
Insulation Resistance: 100M Ohm at 500 VDC
Dielectric Strength: 500 VDC for 1 min
Torque Curves
Torque curve diagrams available upon request.
Submodels
| Model | Holding Torque | Step Angle | Motor Length | Type of Shaft | Rated Current |
| 42SHD4950 | 0.13N.m | 1.8° | 20mm | D Shaft-20mm | 1.0A |
| 42SHD4003 | 0.26N.m | 1.8° | 34mm | D Shaft-20mm | 0.4A |
| 42SHD0261 | 0.45N.m | 1.8° | 40mm | D Shaft-20mm | 1.68A |
| 42SHD4425 | 0.59N.m | 1.8° | 48mm | D Shaft-24mm | 2.0A |
| 42SHD4813 | 0.8N.m | 1.8° | 60mm | D Shaft-24mm | 2.1A |
Customization Options
If our standard motor cannot meet your needs, we can customize the motor according to your requirements.
Customized content includes but is not limited to special shafts, winding parameters, installation dimensions, lead wires with special requirements, connectors, etc.
Encoder
Brake
Gearbox
Shaft
Please click the "Get a quote" button below to tell us your requirements.
Get a Quote