Nema 34 Stepper Motor 4 Amp 13 N.M High Torque Hybrid Stepping Motor For CNC
Casun Nema 34 Stepper Motor delivers high torque (13 N.m) and reliable performance with a 4 Amp current rating. This hybrid stepping motor is ideal for CNC applications, ensuring precision, durability, and smooth operation for demanding industrial and automation tasks.
Key Features
- Bipolar or unipolar versions available
- Hybrid stepper construction
- Available in single or double shaft versions
- CE and RoHS approved
- Customizations on request
Dimensions
Motor Specifications
| Specification | Value |
| Step Angle | 1.8° |
| Frame Size | 150 mm |
| Number of Phase | 2 Phase |
| Rated Current | 4.0 Amp |
| Holding Torque | 13 N.m |
| Resistance | 1.8 ohm |
| Inductance | 16.5 mH |
| Rotor Inertia | 3600 g-cm² |
| Motor Weight | 5 kg |
| Connection | Bipolar |
Operating Specifications
Motor Operating Conditions:
| Parameter | Specification |
| Step Angle | 1.8° |
| Maximum Temperature | 80°C maximum |
| Ambient Temperature | -20°C to 50°C |
| Storage Temperature | -20°C to 100°C |
| Humidity Range | 85% or less, non-condensing |
| Magnet Wire Insulation | Class B 130°C |
| Insulation Resistance | 100M Ohm at 500 VDC |
| Dielectric Strength | 500 VDC for 1 min |
Encoder Specifications:
| Parameter | Specification |
| Voltage | 5V |
| Output | A + A - B + B - Z + Z - |
Available Models
| Model | Holding Torque | Step Angle | Length | Type of Shaft | Rated Current |
| 86SHD4003 | 4 N.m | 1.8° | 69 mm | KEY Shaft-32mm | 4.0A |
| 86SHD4101 | 4.5 N.m | 1.8° | 76 mm | KEY Shaft-20mm | 4.0A |
| 86SHD4201 | 5.6 N.m | 1.8° | 98 mm | KEY Shaft-20mm | 4.0A |
| 86SHD4315 | 6.8 N.m | 1.8° | 112 mm | KEY Shaft-24mm | 5.0A |
| 86SHD4505 | 12 N.m | 1.8° | 150 mm | KEY Shaft-24mm | 5.5A |
Customization Options
If our standard motor cannot meet your needs, we can customize the motor according to your requirements. Customized content includes but is not limited to special shafts, winding parameters, installation dimensions, lead wires with special requirements, connectors, and more.
Encoder
Brake
Gearbox
Shaft
Please click the button below to tell us your requirements and get a customized quote.
Get a Quote