0.6 A Nema 11 Micro Stepper Motor Small Size For Robot Ce Certifications
0.6 A Nema 11 Micro Stepper Motor Small Size High Quality Stepping Motor For Robot With Ce Certifications. Micro 5.4V 2 Phase 0.6A Bipolar Nema 8 Stepper Motor for Robot 20*20*27.5mm.
Appearance
Dimensions
Motor Specifications
| Step Angle | 1.8° |
| Frame Size | 20 mm |
| Number of Phase | 2 Phase |
| Rated Current | 0.6 A |
| Holding Torque | 22 mN.m |
| Resistance | 7.1 ohm |
| Inductance | 2 mH |
| Rotor Inertia | 2 g-cm² |
| Motor Weight | 0.06 kg |
| Number of Leads | 4 |
| Connection | Bipolar |
Torque Curves
Torque curve data available upon request.
Download
Technical documentation and specifications available for download.
Customization Available
If our standard motor cannot meet your needs, we can customize the motor according to your requirements. Customized content includes but is not limited to special shafts, winding parameters, installation dimensions, lead wires with special requirements, connectors, etc.
Frequently Asked Questions
- Who are we? We are based in Guangdong, China, established in 2011, with 51-100 employees. Our primary markets include Domestic Market (63%), Western Europe (12%), North America (9%), and Eastern Asia (8%).
- How can we guarantee quality? Always provide pre-production samples before mass production and conduct final inspection before shipment.
- What can you buy from us? Stepper Motor, BLDC Motor
- Why should you buy from us? We specialize in producing and selling stepper motors for more than 11 years.
- What services can we provide? Accepted Delivery Terms: FOB, CFR, CIF, EXW, Express Delivery. Accepted Payment Currency: USD, CNY. Accepted Payment Type: T/T, L/C, D/P D/A, PayPal. Languages: English, Chinese, Japanese.
Available Options
Encoder
Brake
Gearbox
Connector
Get a quote