Mini 20mNm NEMA 8 Stepper Motor 0.6A Casun Stepper Motor For Beauty Equipment
20x20x33mm 0.6A Casun Stepper Motor Nema 8 Mini Stepper Motor For Medical beauty equipment
Motor Specifications
| Step Angle | 1.8° |
| Frame Size | 20 mm |
| Number of Phase | 2 Phase |
| Rated Current | 0.6 A |
| Holding Torque | 20 mN.m |
| Resistance | 5.8 ohm |
| Inductance | 1.5 mH |
| Rotor Inertia | 2.5 g-cm² |
| Motor Weight | 0.07 kg |
| Number of Leads | 4 |
| Connection | Bipolar |
Appearance
Motor Appearance
Dimensions
Motor Dimensions
Download
Technical documentation and specifications available for download
Custom Motor Solutions
If our standard motor cannot meet your needs, we can customize the motor according to your requirements.
Customized content includes but is not limited to special shafts, winding parameters, installation dimensions, lead wires with special requirements, connectors, etc.
Available Options:
Encoder
Brake
Gearbox
Connector
Get a Quote