NEMA17 hybrid stepper motor 42x42x57.5mm with 200mN.m holding torque. This multisport motor is designed for precision automation applications.
| Step Angle | 1.8° |
| Frame Size | 42mm |
| Number of Phase | 2 Phase |
| Rated Current | 0.4A |
| Holding Torque | 200mN.m |
| Resistance | 30Ω |
| Inductance | 45mH |
| Rotor Inertia | 20 g·cm² |
| Motor Weight | 0.3kg |
| Number of Leads | 4 |
| Connection | Bipolar |
If our standard motor cannot meet your requirements, we can customize the motor according to your specific needs.
Get a Quote