1.8 Degree Dual Shaft NEMA 17 Stepper Motor 42×42×40mm 4 Lead Stepper Motor
High precision positioning and fast response capabilities enable it to adapt to complex production scenarios and improve automotive production efficiency and quality. Ideal for printers, engraving machines, 3D printers, and robots.
Key Features
- Our engineers will react within 48 hours to offer the optimal solution
- High torque and accuracy
- Wanted dealers!
- Specializing in drivetrain solutions
- Ten-year warranty and purchase with confidence
Appearance
Dimensions
Motor Specifications
| Step Angle | 1.8° |
| Frame Size | 42 mm |
| Number of Phase | 2 Phase |
| Rated Current | 1.68 A |
| Holding Torque | 450 mN.m |
| Resistance | 1.95 ohm |
| Inductance | 4.4 mH |
| Rotor Inertia | 57 g-cm² |
| Motor Weight | 0.3 kg |
| Number of Leads | 4 |
| Connection | Bipolar |
Operating Specifications
Step Angle: 1.8°
Maximum Temperature: 80°C maximum
Ambient Temperature: -20°C to 50°C
Storage Temperature: -20°C to 100°C
Humidity Range: 85% or less, non-condensing
Magnet Wire Insulation: Class B 130°C
Insulation Resistance: 100M Ohm at 500 VDC
Dielectric Strength: 500 VDC for 1 min
Submodels
| Model | Holding Torque | Step Angle | Motor Length | Type of Shaft | Rated Current |
| 42SHD4950 | 0.13N.m | 1.8° | 20mm | D Shaft-20mm | 1.0A |
| 42SHD4003 | 0.26N.m | 1.8° | 34mm | D Shaft-20mm | 0.4A |
| 42SHD0261 | 0.45N.m | 1.8° | 40mm | D Shaft-20mm | 1.68A |
| 42SHD4425 | 0.59N.m | 1.8° | 48mm | D Shaft-24mm | 2.0A |
| 42SHD4813 | 0.8N.m | 1.8° | 60mm | D Shaft-24mm | 2.1A |
Customization Available
If our standard motor cannot meet your needs, we can customize the motor according to your requirements. Customized content includes but is not limited to special shafts, winding parameters, installation dimensions, lead wires with special requirements, connectors, etc.
Options:
Encoder
Brake
Gearbox
Shaft
Get a Quote