NEMA 14 Gear Box Stepping Motor With Encoder 0.18N.M 1.0A For PLC
NEMA 14 Gear Box Stepping Motor With Encoder 0.18N.M 1.0A For PLC. Compatible with existing control systems such as PLCs and motion controllers, making integration straightforward. Ideal for small automation systems, water pumps, electric door locks, image scanners, and precision positioning tools.
Features
- Bipolar or unipolar versions available
- Multiple international certifications for electrical and high-tech devices
- Contract-based manufacturing services available
- Engineering consultation within 48 hours
- Adaptable to various applications
Dimensions
Motor Specifications
| Step Angle | 1.8° |
| Frame Size | 35 mm |
| Number of Phase | 2 Phase |
| Rated Current | 1.0 A |
| Holding Torque | 180 mN.m |
| Resistance | 3.2 ohm |
| Inductance | 4.5 mH |
| Rotor Inertia | 18 g-cm² |
| Motor Weight | 0.36 kg |
| Gear Reduction Ratio | 19.2:1 |
| Connection | Bipolar |
Operating Specifications
Motor
| Step Angle | 1.8° |
| Maximum Temperature | 80°C maximum |
| Ambient Temperature | -20°C to 50°C |
| Storage Temperature | -20°C to 100°C |
| Humidity Range | 85% or less, non-condensing |
| Magnet Wire Insulation | Class B 130°C |
| Insulation Resistance | 100M Ohm at 500 VDC |
| Dielectric Strength | 500 VDC for 1 min |
Gear Box
| Housing Material | Metal |
| Bearing at Output | Ball Bearings |
| Max. Radial Load (12mm from flange) | ≤80N |
| Max. Shaft Axial Load | ≤30N |
| Radial Play of Shaft (near to Flange) | ≤0.06m |
| Axial Play of Shaft | ≤0.3mm |
| Backlash at No-load | ≤1.5° |
Submodels
| Motor Length | Length of Gearbox | Ratio | Efficiency |
| 26 mm | | | |
| 34 mm | | | |
| 40 mm | 29.1 mm | 3.71 | 90% |
| 36.8 mm | 13.76 | 80% |
| 44.6 mm | 51 | 70% |
Customization Options
If our standard motor cannot meet your needs, we can customize the motor according to your requirements. Customized content includes but is not limited to special shafts, winding parameters, installation dimensions, lead wires with special requirements, connectors, etc.
Available Options
Encoder
Brake
Gearbox
Shaft
Please click the "Get a quote" button below to tell us your requirements.
Get a Quote