180 MNm NEMA 14 Geared Stepper Motor Planetary Gear Reducer Motor
The 42 deceleration stepper motor features straightforward control through current or pulse signal adjustment. Equipped with overload and overheating protection mechanisms, it ensures safe equipment operation.
Key Features
- Bipolar or unipolar versions available
- Multiple international certifications for electrical and high-tech devices
- Available in single or double shaft versions
- Engineering consultation within 48 hours for optimal selection
Dimensions
Motor Specifications
| Step Angle | 1.8° |
| Frame Size | 35 mm |
| Number of Phase | 2 Phase |
| Rated Current | 1.0 A |
| Holding Torque | 180 mN.m |
| Resistance | 6.8 Ω |
| Inductance | 10 mH |
| Rotor Inertia | 180 g-cm² |
| Motor Weight | 0.4 kg |
| Gear Reduction Ratio | 19.2:1 |
| Connection | Bipolar |
Operating Specifications
Motor
| Step Angle | 1.8° |
| Maximum Temperature | 80°C maximum |
| Ambient Temperature | -20°C to 50°C |
| Storage Temperature | -20°C to 100°C |
| Humidity Range | 85% or less, non-condensing |
| Magnet Wire Insulation | Class B 130°C |
| Insulation Resistance | 100M Ohm at 500 VDC |
| Dielectric Strength | 500 VDC for 1 min |
Gear Box
| Housing Material | Metal |
| Bearing at Output | Ball Bearings |
| Max. Radial Load (12mm from flange) | ≤80N |
| Max. Shaft Axial Load | ≤30N |
| Radial Play of Shaft (near to Flange) | ≤0.06mm |
| Axial Play of Shaft | ≤0.3mm |
| Backlash at No-load | ≤1.5° |
Submodels
| Motor Length | Length of Gearbox | Ratio | Efficiency |
| 26 mm | | | |
| 34 mm | | | |
| 40 mm | 29.1 mm | 3.71 | 90% |
| 36.8 mm | 13.76 | 80% |
| 44.6 mm | 51 | 70% |
| | 71 | |
| | 99.5 | |
| | 139 | |
Customization Options
If our standard motor cannot meet your requirements, we can customize motors with special shafts, winding parameters, installation dimensions, specialized lead wires, connectors, and more.
Available Options
Encoder
Brake
Gearbox
Shaft
Please click the "Get a quote" button below to submit your requirements.
Get a Quote