28×28×33mm NEMA 11 Linear Stepper Motor 50mN.M 0.67A For Textile Equipment
The linear screw stepper motor features strong programmability, with motion states and parameters controllable through programming. Suitable for medical and scientific equipment, household appliances, image scanners, and car navigation systems.
Key Features
- Bipolar or unipolar versions available
- Professional research, development, and manufacturing
- 12 years of operations in China with over 800 customers served
- Specializing in personalized services
- Customizations available on request
Motor Specifications
| Step Angle | 1.8° |
| Frame Size | 28mm |
| Number of Phase | 2 Phase |
| Rated Current | 0.67A |
| Holding Torque | 50 mN.m |
| Resistance | 5.6 ohm |
| Inductance | 3.9 mH |
| Rotor Inertia | 9 g·cm² |
| Motor Weight | 0.12 kg |
| Lead Screw | Tr5×4 |
| Connection | Bipolar |
Dimensions
Operating Specifications
| Step Angle | 1.8° |
| Maximum Temperature | 80°C maximum |
| Ambient Temperature | -20°C to 50°C |
| Storage Temperature | -20°C to 100°C |
| Humidity Range | 85% or less, non-condensing |
| Magnet Wire Insulation | Class B 130°C |
| Insulation Resistance | 100M Ohm at 500 VDC |
| Dielectric Strength | 500 VDC for 1 min |
| Shaft Radial Play | 0.02 Max. (450g-load) |
| Shaft Axial Play | 0.08 Max. (450g-load) |
| Max. Radial Force | 28N (20mm from flange) |
| Max. Axial Force | 10N |
Torque Curves
Detailed torque curve data available upon request.
If our standard motor cannot meet your needs, we can customize the motor according to your requirements.
Customized content includes but is not limited to special shafts, winding parameters, installation dimensions, lead wires with special requirements, connectors, and more.
Available Options
Encoder
Brake
Gearbox
Shaft
Please click the "Get a quote" button below to tell us your requirements.