Casun 0.67A Non Captive 3.75V Nema 11 Stepper Motor With Lead Screw Tr5X4 Bipolar
Casun 0.67A non captive motor 3.75V Nema 11 Stepper Motor with Lead Screw Tr5X4 Bipolar black. NEMA11 through lead screw stepper motor with lead screw holding torque 50mN.m 0.12kg tr5*4 for 3D applications.
The 42mm Hybrid Stepper Motor Series offers powerful holding torque in a variety of sizes. Use with a microstepping driver to reduce vibration and achieve higher step resolution. Choose a baseline version or request your own customized configuration.
Key Features
- Bipolar or unipolar versions available
- Hybrid stepper construction
- Available in single or double shaft versions
- CE and RoHS approved
- Customizations on request
Dimensions
Motor Specifications
| Specification | Value |
| Step Angle | 1.8° |
| Frame Size | 28mm |
| Number of Phase | 2 Phase |
| Rated Current | 0.67Amp |
| Holding Torque | 50 mN.m |
| Resistance | 5.6 ohm |
| Inductance | 3.9mH |
| Rotor Inertia | 9g-cm² |
| Motor Weight | 0.12kg |
| Lead Screw | Tr5X4 |
| Connection | Bipolar |
Operating Specifications
| Parameter | Specification |
| Maximum Temperature | 80°C maximum |
| Ambient Temperature | -20°C to 50°C |
| Storage Temperature | -20°C to 100°C |
| Humidity Range | 85% or less, non-condensing |
| Magnet Wire Insulation | Class B 130 deg C |
| Insulation Resistance | 100M Ohm at 500 VDC |
| Dielectric Strength | 500 VDC for 1 min |
| Shaft Radial Play | 0.02Max. (450g-load) |
| Shaft Axial Play | 0.08Max. (450g-load) |
| Max. Radial Force | 28N (20mm from the flange) |
| Max. Axial Force | 10N |
Available Models
| Model | Holding Torque | Step Angle | Motor Length | Type of Shaft | Rated Current |
| 42SHD4950 | 0.13N.m | 1.8° | 20mm | D Shaft-20mm | 1.0A |
| 42SHD4003 | 0.26N.m | 1.8° | 34mm | D Shaft-20mm | 0.4A |
| 42SHD0261 | 0.45N.m | 1.8° | 40mm | D Shaft-20mm | 1.68A |
| 42SHD4425 | 0.59N.m | 1.8° | 48mm | D Shaft-24mm | 2.0A |
| 42SHD4813 | 0.8N.m | 1.8° | 60mm | D Shaft-24mm | 2.1A |
Customization Options
If our standard motor cannot meet your needs, we can customize the motor according to your requirements. Customized content includes but is not limited to special shafts, winding parameters, installation dimensions, lead wires with special requirements, connectors, etc.
Encoder
Brake
Gearbox
Shaft
Please click the "Get a quote" button below to tell us your requirements.
Get a Quote