42x42x60mm NEMA 17 Stepper Motor 4 Wire 0.6N.M For CNC Robot
The external dimensions of the NEMA 17 stepper motor are standardized, the structure is compact, and it is easy to install and integrate into various devices. Suitable for many automation and mechanical applications that require precise control.
Key Features
- High torque and high precision
- Ideal for high-tech industry and electronic industry equipment
- 12 years of manufacturing experience serving over 800 customers
- Engineering support available within 48 hours
Appearance
Dimensions
Motor Specifications
| Step Angle | 1.8° |
| Frame Size | 42 mm |
| Number of Phase | 2 Phase |
| Rated Current | 1.5 A |
| Holding Torque | 600 mN.m |
| Resistance | 1.8 ohm |
| Inductance | 3.2 mH |
| Rotor Inertia | 102 g-cm² |
| Motor Weight | 0.45 kg |
| Number of Leads | 4 |
| Connection | Bipolar |
Operating Specifications
| Step Angle | 1.8° |
| Maximum Temperature | 80°C maximum |
| Ambient Temperature | -20°C to 50°C |
| Storage Temperature | -20°C to 100°C |
| Humidity Range | 85% or less, non-condensing |
| Magnet Wire Insulation | Class B 130°C |
| Insulation Resistance | 100M Ohm at 500 VDC |
| Dielectric Strength | 500 VDC for 1 min |
Available Models
| Model | Holding Torque | Step Angle | Motor Length | Type of Shaft | Rated Current |
| 42SHD4950 | 0.13N.m | 1.8° | 20mm | D Shaft-20mm | 1.0A |
| 42SHD4003 | 0.26N.m | 1.8° | 34mm | D Shaft-20mm | 0.4A |
| 42SHD0261 | 0.45N.m | 1.8° | 40mm | D Shaft-20mm | 1.68A |
| 42SHD4425 | 0.59N.m | 1.8° | 48mm | D Shaft-24mm | 2.0A |
| 42SHD4813 | 0.8N.m | 1.8° | 60mm | D Shaft-24mm | 2.1A |
Customization Options
If our standard motor cannot meet your needs, we can customize the motor according to your requirements. Customized content includes but is not limited to special shafts, winding parameters, installation dimensions, lead wires with special requirements, connectors, etc.
Encoder
Brake
Gearbox
Shaft
Get a Quote