0.65N.M NEMA 17 Stepper Motor 60mm Nema 17 1.8 Stepper Motor
In medical equipment, 42mm stepper motors are often used to control equipment such as X-ray machines, CT scanners, and syringes. Accurate positioning and motion control ensure the stability and accuracy of the equipment.
Key Features
- High torque and high precision
- For high-tech industry and electronic industry equipment
- We possess expertise in drivetrain solutions
- Each model of our stepper motor is suitable for various applications
- Our engineers will be in touch within 48 hours to provide the best solution
Motor Specifications
| Step Angle | 1.8° |
| Frame Size | 42 mm |
| Number of Phase | 2 Phase |
| Rated Current | 1.7 A |
| Holding Torque | 650 mN.m |
| Resistance | 1.65 ohm |
| Inductance | 3.2 mH |
| Rotor Inertia | 102 g-cm² |
| Motor Weight | 0.45 kg |
| Number of Leads | 4 |
| Connection | Bipolar |
Operating Specifications
Step Angle: 1.8°
Maximum Temperature: 80°C maximum
Ambient Temperature: -20°C to 50°C
Storage Temperature: -20°C to 100°C
Humidity Range: 85% or less, non-condensing
Magnet Wire Insulation: Class B 130°C
Insulation Resistance: 100M Ohm at 500 VDC
Dielectric Strength: 500 VDC for 1 min
Available Models
| Model | Holding Torque | Step Angle | Motor Length | Type of Shaft | Rated Current |
| 42SHD4950 | 0.13N.m | 1.8° | 20mm | D Shaft-20mm | 1.0A |
| 42SHD4003 | 0.26N.m | 1.8° | 34mm | D Shaft-20mm | 0.4A |
| 42SHD0261 | 0.45N.m | 1.8° | 40mm | D Shaft-20mm | 1.68A |
| 42SHD4425 | 0.59N.m | 1.8° | 48mm | D Shaft-24mm | 2.0A |
| 42SHD4813 | 0.8N.m | 1.8° | 60mm | D Shaft-24mm | 2.1A |
Customization Options
If our standard motor cannot meet your needs, we can customize the motor according to your requirements. Customized content includes but is not limited to special shafts, winding parameters, installation dimensions, lead wires with special requirements, connectors, etc.
Encoder
Brake
Gearbox
Shaft