NEMA 17 TWO-PHASE 1.8° 42 STEPPER MOTOR 40MM BODY 0.4A 3D PRINTER
The NEMA 17 stepper motor is compatible with various controllers and drivers and can be easily integrated into existing automation solutions. Precision positioning platforms in electronic manufacturing, semiconductor processing, and optical equipment.
Key Features
- Hybrid stepper construction
- Backed by a 10-year warranty for your confident purchase
- Available in single or double shaft versions
- CE and RoHS approved
- Contract-based manufacturing services are welcome
Appearance
Dimensions
Motor Specifications
| Step Angle | 1.8° |
| Frame Size | 42 mm |
| Number of Phase | 2 Phase |
| Rated Current | 0.4 A |
| Holding Torque | 400 mN.m |
| Resistance | 30 ohm |
| Inductance | 60 mH |
| Rotor Inertia | 57 g-cm² |
| Motor Weight | 0.24 kg |
| Number of Leads | 4 |
| Connection | Bipolar |
Operating Specifications
Step Angle: 1.8°
Maximum Temperature: 80°C maximum
Ambient Temperature: -20°C to 50°C
Storage Temperature: -20°C to 100°C
Humidity Range: 85% or less, non-condensing
Magnet Wire Insulation: Class B 130 deg C
Insulation Resistance: 100M Ohm at 500 VDC
Dielectric Strength: 500 VDC for 1 min
Torque Curves
Torque curve data available upon request.
Submodels
| Model | Holding Torque | Step Angle | Motor Length | Type of Shaft | Rated Current |
| 42SHD4950 | 0.13N.m | 1.8° | 20mm | D Shaft-20mm | 1.0A |
| 42SHD4003 | 0.26N.m | 1.8° | 34mm | D Shaft-20mm | 0.4A |
| 42SHD0261 | 0.45N.m | 1.8° | 40mm | D Shaft-20mm | 1.68A |
| 42SHD4425 | 0.59N.m | 1.8° | 48mm | D Shaft-24mm | 2.0A |
| 42SHD4813 | 0.8N.m | 1.8° | 60mm | D Shaft-24mm | 2.1A |
Customization Options
If our standard motor cannot meet your needs, we can customize the motor according to your requirements. Customized content includes but is not limited to special shafts, winding parameters, installation dimensions, lead wires with special requirements, connectors, etc.
Available Options
Encoder
Brake
Gearbox
Shaft
Please click the "Get a quote" button below to tell us your requirements.
Get a quote