42SHD0001-24
Certification :
CE,ROSH,ISO
Place of Origin :
CHINA
MOQ :
1PC
Price :
Payment Terms :
D/A, T/T, L/C, D/P
Supply Ability :
40000+PCS+Month
Delivery Time :
7-15 days
Packaging Details :
Carton:36x29x14cm
Step angel :
1.8°
Holding Torque :
260mN.m
Current :
0.4A
Motor Length :
34mm
Shaft :
Round Shaft 24mm Length
Customized :
The motor can be designed &manufactured with customized request.
Description
【42SHD0001】2 Phase NEMA 17 1.8 deg 26N.cm 0.4A 12V DC 34mm 4 Wires Bipolar Stepper Motor
The 42mm Hybrid Stepper Motor Series offers powerful holding torque in a variety of sizes. Use with a microstepping driver to reduce vibration and achieve higher step resolution. Choose a baseline version or request your own customized configuration.
Key Features
  • Bipolar or unipolar versions available
  • Hybrid stepper construction
  • Available in single or double shaft versions
  • CE and RoHS approved
  • Customizations on request
Appearance & Dimensions
【42SHD0001】2 Phase NEMA 17 1.8 deg 26N.cm 0.4A 12V DC 34mm 4 Wires Bipolar Stepper Motor 【42SHD0001】2 Phase NEMA 17 1.8 deg 26N.cm 0.4A 12V DC 34mm 4 Wires Bipolar Stepper Motor
Motor Specifications
Step Angle 1.8°
Frame Size 42 mm
Number of Phase 2 Phase
Rated Current 0.4 A
Holding Torque 260 mN.m
Resistance 30 ohm
Inductance 37 mH
Rotor Inertia 38 g-cm²
Motor Weight 0.2 kg
Number of Leads 4
Connection Bipolar
Operating Specifications
Step Angle 1.8°
Maximum Temperature 80°C maximum
Ambient Temperature -20°C to 50°C
Storage Temperature -20°C to 100°C
Humidity Range 85% or less, non-condensing
Magnet Wire Insulation Class B 130°C
Insulation Resistance 100M Ohm at 500 VDC
Dielectric Strength 500 VDC for 1 min