【42SHD0423】42x42x48mm Nema 17 Stepping Motor 1.8 Degree 2 Phase 1.5A High Quality for 3D Printer Accessories
The 42mm Hybrid Stepper Motor has excellent torque characteristics and can provide stable output torque even at low speeds and high loads. Ideal for robotics, 3D printers, engraving equipment, and printers.
Key Features
- Contract manufacturing available
- Designed for high-tech and electronic industry equipment
- Versatile applications across various situations
- Expertise in drivetrain solutions
- Engineering support available within 48 hours
Motor Specifications
| Step Angle | 1.8° |
| Frame Size | 42 mm |
| Number of Phase | 2 Phase |
| Rated Current | 1.5 A |
| Holding Torque | 550 mN.m |
| Resistance | 2.4 ohm |
| Inductance | 4.0 mH |
| Rotor Inertia | 72 g-cm² |
| Motor Weight | 0.38 kg |
| Number of Leads | 4 |
| Connection | Bipolar |
Appearance & Dimensions
Operating Specifications
| Step Angle | 1.8° |
| Maximum Temperature | 80°C maximum |
| Ambient Temperature | -20°C to 50°C |
| Storage Temperature | -20°C to 100°C |
| Humidity Range | 85% or less, non-condensing |
| Magnet Wire Insulation | Class B 130°C |
| Insulation Resistance | 100M Ohm at 500 VDC |
| Dielectric Strength | 500 VDC for 1 min |
Available Models
| Model | Holding Torque | Step Angle | Motor Length | Shaft Type | Rated Current |
| 42SHD4950 | 0.13N.m | 1.8° | 20mm | D Shaft-20mm | 1.0A |
| 42SHD4003 | 0.26N.m | 1.8° | 34mm | D Shaft-20mm | 0.4A |
| 42SHD0261 | 0.45N.m | 1.8° | 40mm | D Shaft-20mm | 1.68A |
| 42SHD4425 | 0.59N.m | 1.8° | 48mm | D Shaft-24mm | 2.0A |
| 42SHD4813 | 0.8N.m | 1.8° | 60mm | D Shaft-24mm | 2.1A |
Customization Available
If our standard motors don't meet your requirements, we can customize motors to your exact specifications. Customization options include special shafts, winding parameters, installation dimensions, custom lead wires, connectors, and more.
Available Options
Encoder
Brake
Gearbox
Shaft
Get a Quote