42SHD0423-22B
Certification :
CE,ROHS,ISO
Holding Torque :
550mN.m
Current :
1.5A
Motor Length :
48mm
Shaft :
Milling Flat Shaft 22mm Length
Description
【42SHD0423】42x42x48mm Nema 17 Stepping Motor 1.8 Degree 2 Phase 1.5A High Quality for 3D Printer Accessories
The 42mm Hybrid Stepper Motor has excellent torque characteristics and can provide stable output torque even at low speeds and high loads. Ideal for robotics, 3D printers, engraving equipment, and printers.
Key Features
  • Contract manufacturing available
  • Designed for high-tech and electronic industry equipment
  • Versatile applications across various situations
  • Expertise in drivetrain solutions
  • Engineering support available within 48 hours
Motor Specifications
Step Angle1.8°
Frame Size42 mm
Number of Phase2 Phase
Rated Current1.5 A
Holding Torque550 mN.m
Resistance2.4 ohm
Inductance4.0 mH
Rotor Inertia72 g-cm²
Motor Weight0.38 kg
Number of Leads4
ConnectionBipolar
Appearance & Dimensions
【42SHD0423】42x42x48mm Nema 17 Stepping Motor 1.8 Degree 2 Phase 1.5A High Quality for 3D Printer Accessories 【42SHD0423】42x42x48mm Nema 17 Stepping Motor 1.8 Degree 2 Phase 1.5A High Quality for 3D Printer Accessories
Operating Specifications
Step Angle1.8°
Maximum Temperature80°C maximum
Ambient Temperature-20°C to 50°C
Storage Temperature-20°C to 100°C
Humidity Range85% or less, non-condensing
Magnet Wire InsulationClass B 130°C
Insulation Resistance100M Ohm at 500 VDC
Dielectric Strength500 VDC for 1 min