1.8 42 NEMA 17 Stepper Motor 1.68A Mechanical Arm Hybrid Stepper
In a range of sizes, the 42mm Hybrid Stepper Motor Series provides strong holding torque. To lessen vibration and produce a greater step resolution, use with a microstepping driver. Select a standard version or ask for a specially configured version.
Key Features
- Versions in unipolar or bipolar are offered
- For electronic industrial equipment and high-tech industry equipment
- Available in variations with a single or double shaft
- High accuracy and torque
- With a 12-year history in China and more than 800 clients served
Motor Specifications
| Step Angle | 1.8° |
| Frame Size | 42 mm |
| Number of Phase | 2 Phase |
| Rated Current | 1.5 A |
| Holding Torque | 550 mN.m |
| Resistance | 1.65 ohm |
| Inductance | 4.5 mH |
| Rotor Inertia | 72 g-cm² |
| Motor Weight | 0.38 kg |
| Number of Leads | 4 |
| Connection | Bipolar |
Appearance
Dimensions
Operating Specifications
Step Angle: 1.8°
Maximum Temperature: 80°C maximum
Ambient Temperature: -20°C to 50°C
Storage Temperature: -20°C to 100°C
Humidity Range: 85% or less, non-condensing
Magnet Wire Insulation: Class B 130°C
Insulation Resistance: 100M Ohm at 500 VDC
Dielectric Strength: 500 VDC for 1 min
Available Models
| Model | Holding Torque | Step Angle | Motor Length | Type of Shaft | Rated Current |
| 42SHD4950 | 0.13N.m | 1.8° | 20mm | D Shaft-20mm | 1.0A |
| 42SHD4003 | 0.26N.m | 1.8° | 34mm | D Shaft-20mm | 0.4A |
| 42SHD0261 | 0.45N.m | 1.8° | 40mm | D Shaft-20mm | 1.68A |
| 42SHD4425 | 0.59N.m | 1.8° | 48mm | D Shaft-24mm | 2.0A |
| 42SHD4813 | 0.8N.m | 1.8° | 60mm | D Shaft-24mm | 2.1A |
Customization Options
If our standard motor cannot meet your needs, we can customize the motor according to your requirements. Customized content includes but is not limited to special shafts, winding parameters, installation dimensions, lead wires with special requirements, connectors, etc.
Encoder
Brake
Gearbox
Shaft