42SHD4239-19BH
Certification :
CE,ROSH,ISO
Holding Torque :
450mN.m
Current :
1.7A
Motor Length :
40mm
Shaft :
Milling Flat Shaft 19mm Length
Description
42SHD4239 2 Phase NEMA 17 Stepper Motor
1.8 Degree, 40mm Body, 450mN.m For Robot DIY Machine
Product Overview
The 42mm Hybrid Stepper Motor Series offers powerful holding torque in a variety of sizes. Use with a microstepping driver to reduce vibration and achieve higher step resolution. Choose a baseline version or request your own customized configuration.
Key Features
  • High torque and high precision
  • Accept contract manufacturing
  • Available in single or double shaft versions
  • Professional research and development manufacturing
  • Established in China for 12 years and has served more than 800 customers
Appearance
42SHD4239 2 Phase NEMA 17 Stepper Motor 1.8 Degree 40mm Body 450mN.m For Robot DIY Machine
Dimensions
Motor Specifications
SpecificationValue
Step Angle1.8°
Frame Size40 mm
Number of Phase2 Phase
Rated Current1.7 A
Holding Torque450 mN.m
Resistance1.43 ohm
Inductance2.75 mH
Rotor Inertia57 g-cm²
Motor Weight0.24 kg
Step Angle: 1.8°
Maximum Temperature: 80°C maximum
Ambient Temperature: -20°C to 50°C
Storage Temperature: -20°C to 100°C
Humidity Range: 85% or less, non-condensing
Magnet Wire Insulation: Class B 130 deg C
Insulation Resistance: 100M Ohm at 500 VDC
Dielectric Strength: 500 VDC for 1 min