42SHD4239 2 Phase NEMA 17 Stepper Motor
1.8 Degree, 40mm Body, 450mN.m For Robot DIY Machine
Product Overview
The 42mm Hybrid Stepper Motor Series offers powerful holding torque in a variety of sizes. Use with a microstepping driver to reduce vibration and achieve higher step resolution. Choose a baseline version or request your own customized configuration.
Key Features
- High torque and high precision
- Accept contract manufacturing
- Available in single or double shaft versions
- Professional research and development manufacturing
- Established in China for 12 years and has served more than 800 customers
Appearance
Dimensions
Motor Specifications
| Specification | Value |
| Step Angle | 1.8° |
| Frame Size | 40 mm |
| Number of Phase | 2 Phase |
| Rated Current | 1.7 A |
| Holding Torque | 450 mN.m |
| Resistance | 1.43 ohm |
| Inductance | 2.75 mH |
| Rotor Inertia | 57 g-cm² |
| Motor Weight | 0.24 kg |
| Number of Leads | 4 |
| Connection | Bipolar |
Operating Specifications
Step Angle: 1.8°
Maximum Temperature: 80°C maximum
Ambient Temperature: -20°C to 50°C
Storage Temperature: -20°C to 100°C
Humidity Range: 85% or less, non-condensing
Magnet Wire Insulation: Class B 130 deg C
Insulation Resistance: 100M Ohm at 500 VDC
Dielectric Strength: 500 VDC for 1 min
Related Models
| Model | Holding Torque | Step Angle | Motor Length | Type of Shaft | Rated Current |
| 42SHD4950 | 0.13N.m | 1.8° | 20mm | D Shaft-20mm | 1.0A |
| 42SHD4003 | 0.26N.m | 1.8° | 34mm | D Shaft-20mm | 0.4A |
| 42SHD0261 | 0.45N.m | 1.8° | 40mm | D Shaft-20mm | 1.68A |
| 42SHD4425 | 0.59N.m | 1.8° | 48mm | D Shaft-24mm | 2.0A |
| 42SHD4813 | 0.8N.m | 1.8° | 60mm | D Shaft-24mm | 2.1A |
Customization Options
If our standard motor cannot meet your needs, we can customize the motor according to your requirements.
Customized content includes but is not limited to special shafts, winding parameters, installation dimensions, lead wires with special requirements, connectors, etc.
Available Options
Encoder
Brake
Gearbox
Shaft
Please click the "Get a quote" button below to tell us your requirements.
Get a Quote