Lsailt Android GPS Navigation System Carplay Interface for 2016-2019 GMC Acadia Intellilink System
| Android Configuration | |
| Resolution | 800X480 |
| Display | LVDS Digital(Latest chip) |
| SYSTEM: | Android OS10 |
| RAM: | 4GB |
| EMMC: | 64GB |
| CPU MODEL | Dual-core ARM Cortex-A72 1.8GHz and Quad-core ARM Cortex-A53 1.4GHz RK3399 |
| WIFI: | 2.4 / 5Ghz |
| BT: | BT5.0 Support calls and music and OBD date |
| CP / AA | Wireless and Wired |
| Mirrorlink | Wireless and Wired |
| HiCar | YES |
| Play Store: | Yes |
| GPS | UBLOX GPS Module |
| DSP | 256 DSP chip, with 16 period of EQ of DSP chip, the adjustable emperor, etc |
| Split Screen | Support |
| UI Choose | 5 sets for optional |
| Hardware Configuration | |
| TF Card : | Maximum support 64GB (Product not include TF Card) |
| Navi Sound | Addsmall speakers. If don’t listen radio, navi sound from original car speakers. |
| AV IN: | DTV |
| HD-MI OUT: | Support 720P |
| Camera/ AHD: | 4 CAMinput(guideline and radar ) |
| Reversing DET | Gray REAR-C |
| USB Port |
3 ways USB:CP and Update OS USB1 / USB2 : ADAS and Media Player |
| GPS Module | GPS and Beidou dual-mode GPS (BDS/UBLOX) |
| Special Function | |
| MCU and APP Update: | Online upgrade via WIFI |
| Cold start Time: | 30 seconds |
| Hot Start: | 6 seconds |
| Sleep: | (Cycle 5 times and restart once) |
| Sleep memory | Remember Last APP in parking |
| Installation Method | Plug and Play |
| Multimedia Control | |
| Microphone: | Use OEM |
| Steering Wheel: | Support up and down song, Vol DisPlay |
| Forced Reset | MODE Button(Long press 5 seconds) |
| OEMBT in Android: | Automatically return to the OEM BT screen |
| A/C DISP | Support in the Android interface display |
| Speed Control: | Adding camera is effective below 20KM |
Functions:
OS System: Android 10 (Shows Android 10 actual Android 9)
Carplay: Wireless and Wired
Android Auto / Hicar: Wireless and Wired
Support download Apps from play store such as YouTube, NetFlix
Support A/C temperature information display on screen.
Support MCU&APP online upgrade
Support factory camera
Support add aftermarket rear camera
Split-screen: Support
Steering wheel controls: Support
Support AC display on Android interface
MCU and APP Update: Connect WIFI Using Internet
Questions and Answer:
Does this android interface support YouTube Netflix Waze Google map and Waze?
Yes, support.
Does this android interface support connect headrest?
Yes, it have HDMI OUT. Support connect the headrest and rear seat screens.
How about the warranty of the product?
If there is any quality issue, it support 1 year for repair.
