Portable TVOC Tester with 10.6eV UV Light and 0.01ppm Sensitivity for Accurate Gas Detection SPD205-TVOC-100PPM or 1000ppm
Introduction and Applications
Product Features
  1. Measurement display: 4-digit LCD display with chameleon backlight.
  3. Range and resolution: ≤ 20ppm: 0.01 ppm (isobutylene), >20 ppm: 0.1 ppm (isobutylene)
  4. The highest measurement value can be selected: 100ppm or 1000ppm
  7. Sensor principle: Photoionization (PlD), 10.6eV purple light.
  8. Sampling method: Built in precision suction sampling pump for sampling.
  9. Power: Standard 4x3.7V ternary lithium-ion rechargeable battery.
Technical Specifications
Parameter Specification
Display 4-digit LCD display
Operating temperature 0~40℃ (32~104 ℉)
Storage temperature -10~50℃(14~122℉)
Operating humidity 0~95%RH (relative humidity)
Storage humidity 20%~80% RH (relative humidity)
Concentration unit ppm (volume ratio concentration), mg/m³ (mass volume ratio concentration)
Measuring range 0.01~100ppm(0.01-123.3 mg/m³) or 0.1-999.9ppm(0.1-999.9 mg/m³)
Resolution When ≤20ppm: 0.01 ppm (isobutylene)
>20 ppm: 0.1 ppm (isobutylene)
0.1-999.9ppm:0.1ppm(isobutylene)
Accuracy ±5% ppm (isobutylene)
Warm-up time 5 seconds (stable work)
Over-range display --OL--
Sensor principle photoionization (PID), 10.6eV UV light
Sampling method Built in precision suction sampling pump for sampling.
Calibration gas Isobutylene gas calibration, calibration factor = 1.00
Power supply Standard 4x3.7V ternary lithium-ion rechargeable battery (14500)
Physical Specifications
Component Dimensions
Size 235*74*40(mm)
Weight 1000g
Package Contents
  • Main Unit
  • Instruction manual
  • Standard 4x3.7V ternary lithium-ion rechargeable battery.
  • Charger
  • Carrying case
Portable TVOC Tester with 10.6eV UV Light and 0.01ppm Sensitivity for Accurate Gas Detection SPD205-TVOC-100PPM or 1000ppm Portable TVOC Tester with 10.6eV UV Light and 0.01ppm Sensitivity for Accurate Gas Detection SPD205-TVOC-100PPM or 1000ppm
Send your message to this supplier
Send Now
Ask Latest Price
Certification :
CE, RoHS
MOQ :
1
Price :
negotiable
Brand Name :
Bestone
Model Number :
SPD205-TVOC-100 or 1000
Payment Terms :
T/T,Western Union,MoneyGram
Contact Supplier