QY500H-VC2418
Certification :
ETL CE GS FCC
Place of Origin :
CHINA
MOQ :
1
Price :
Price negotiable
Payment Terms :
T/T
Delivery Time :
Safety stock, 3 days-4 weeks
Packaging Details :
Carton & Pallet
Microprocessor Control :
Charging process fully controlled by microprocessor.
Intelligent :
Pre-charge, constant current, constant voltage, automatic power off once charging completed.
Multiple Protection :
High Efficiency :
>90% conversion efficiency, power factor>0.95, efficient environmental protection.
Compatibility :
Compatible with Lead-acid, Gel, AGM and Lithium batteries
Safe & Reliable :
All aluminum shell, strong and durable.
Certificates :
ETL CE GS FCC.
Description
Belong intelligent battery charger for cleaning & sweeping machine
QY500H-VC2418 AC/DC 24V18A 540W
1. General Information
AC/DC 24V18A intelligent charger, 120&220Vac rated input voltage, 100-240Vac input voltage range, 29.4V/18A output, 540W max output power.
2. Specification
Max Output Power Input Voltage Output Voltage Output Current
540W 100~240Vac 29.1~29.7Vdc 16A~18A
3. Electrical Characteristics
Input Item Technical Standard Unit Note
Rated Input Voltage 120/220 Vac
Input Voltage Range 100~240 Vac
Input Frequency Range 47~63 Hz
Max Input Current ≤6 A Rated load, and min input voltage
Input Power Factor >0.95 Rated load
Item Technical Standard Unit Note
Output Output Voltage 29.4V Vdc
Output Current Range 29.4V 16 ~ 18 A
Voltage Precision
29.4V
±0.3 Vdc
Output Ripple and Noise
29.4V
≤(Vo X 0.5%)Vp-p mV
Power-on Output Delay
29.4V
≤5 S
Output
Rise Time
29.4V
≤100 mS
On/Off Overshoot Amplitude
29.4V
≤(Vo X 5%)Vp-p V Rise to 90%Vo from 10%Vo, rated load
Recovery Time ≤200 uS
Overall Efficiency >90 %
Rated Vin=120/220Vac,
Rated output current=18A
Output Power Off Hold Time ≥20 mS
TEMPCO ±3 mV/℃ Negative temperature coefficient compensation
Protection
Alarm
&
Indicator
Output OVP ≤(rated Vo) x110% V
Recover automatically
after the output returns to normal
Output CLP
Output SCP Io= 0A A Auto recovery
Input OVP >265 Vac Auto recovery
Input Overvoltage Recovery <260 Vac
Input UVP <85 Vac Auto recovery
Input Undervoltage Recovery >90 Vac
DC Output Indicator (ACT) Normal Output (LED)
Red
LED
Yellow LED Green LED
Standby ON OFF OFF
Less than 50% charged Slow Flash(1/S) OFF OFF
50%-75% charged OFF Slow Flash(1/S) OFF
75%-100% charged
OFF
OFF
Slow Flash(1/S)
100% fully charged OFF OFF ON
Power Failure Indicator (ALM)
Abnormal Output (LED)
Red LED Yellow LED Green LED
Battery Failure
Fast Flash(2/S)
OTP OFF Fast Flash(2/S) OFF
Inner Failure
Fast Flash(2/S)
Safety Requirement Item Test Condition Note
VISO In-Out 2500Vac/5mA/1min No flashover or breakdown (Remove lightning protection devices in testing.)
In-GND 2500Vac/5mA/1min
RISO
In-Out ≥100MΩ@500Vdc Remove lightning protection devices in testing.
In-GND ≥100MΩ@500Vdc
Out-GND ≥100MΩ@500Vdc
LC In-GND ≤3.5mA Vin=264Vac/50Hz
RG -- ≤0.1Ω
Flame retardancy PCB GB4943.1/ IEC60950-1 V-0
Other isolation material GB4943.1/ IEC60950-1 V-1
EMC EMI (CE) EN 55014-1:2017
(RE) EN55014-1:2017/CISPR22 CLASS B
(Harmonic Current) EN61000-3-2: 2014
EMS (ESD) EN61000-4-2:2009
(RS) EN61000-4-3:2010
(EFT) EN61000-4-4:2012
(SURGE) EN61000-4-5:2014
(CS) EN61000-4-6:2014
(MS) EN61000-4-8:2010
(DIP) EN61000-4-11:2004
4. Environmental Condition
Item
Technical Standard
Unit
Note
Storage Temp -40~+85 Storage for 24h, recover for 2h at AT
Operation Temp -25~+45
RH 5~90 % Non-condensing
Heat Dissipation Intelligent air cooling
Altitude ≤3000 m
Pressure 70~106 kPa
MTBF ≥200000 h Bellcore TR-332(Ta=25°C)
Working vibration
Frequency: 5-9Hz, 9-200Hz
Amplitude: 1.5mm
Acceleration: 5m/s2
Time: 5-200Hz-5Hz at each axis, 5 cycles in total
Normal working during testing.
Shock
Shock Waveform: half sinusoid
Peak acceleration: 60m/s2
Cycle: 11ms
Times: ±3 times at each axis, 18 times in total
Normal working during testing.
5. Mechanical characteristics
Shell material: Aluminum Alloy
Outline dimension: L*W*H=140*130*100mm
Input socket: meets IEC standard
AC wires: 1.5m length
DC wire: 1.0m length
Output connector: 50A red Anderson connector or equivalent
Net Weight: 2.0Kg
6. Charging Curve
Belong intelligent battery charger for cleaning & sweeping machine QY500H-VC2418 AC/DC 24V18A 540W
Lithium battery charging curve
Lead-acid battery charging curve
7. Application
Belong intelligent battery charger for cleaning & sweeping machine QY500H-VC2418 AC/DC 24V18A 540WBelong intelligent battery charger for cleaning & sweeping machine QY500H-VC2418 AC/DC 24V18A 540WBelong intelligent battery charger for cleaning & sweeping machine QY500H-VC2418 AC/DC 24V18A 540W
Send your message to this supplier
Send Now
Ask Latest Price
Brand Name :
BELONG
Model Number :
QY500H-VC2418
Certification :
Place of Origin :
CHINA
MOQ :
1
Price :
Price negotiable
Contact Supplier