QY500H-VC4808
Certification :
ETL CE GS FCC in process
Packaging Details :
Carton & Pallet
High Efficiency :
>90% conversion efficiency, power factor>0.95, efficient environmental protection.
Certificates :
ETL CE GS FCC in process
Description
Belong intelligent battery charger for cleaning & sweeping machine
QY500H-VC4808 AC/DC 48V8A 475W
1. General Information
AC/DC 48V8A intelligent charger, 120&220Vac rated input voltage, 100-240Vac input voltage range, 58.8V/8A output, 475W max output power.
2. Specification
Max Output Power Input Voltage Output Voltage Output Current
475W 100~240Vac 58.5~59.1Vdc 6A~8A
Rated Input Voltage 120/220 Vac
Input Voltage Range 100~240 Vac
Input Frequency Range 47~63 Hz
Max Input Current ≤6 A Rated load, and min input voltage
Input Power Factor >0.95 Rated load
Item Technical Standard Unit Note
Output Output Voltage 58.8V Vdc
Output Current Range 58.8V 6 ~ 8 A
Voltage Precision
58.8V
±0.3 Vdc
Output Ripple and Noise
58.8V
≤(Vo X 0.5%)Vp-p mV
Power-on Output Delay
58.8V
≤5 S
Output
Rise Time
58.8V
≤100 mS
On/Off Overshoot Amplitude
58.8V
≤(Vo X 5%)Vp-p V Rise to 90%Vo from 10%Vo, rated load
Recovery Time ≤200 uS
Overall Efficiency >90 %
Rated Vin=120/220Vac,
Rated output current=8A
Output Power Off Hold Time ≥20 mS
TEMPCO ±3 mV/℃ Negative temperature coefficient compensation
Output OVP ≤(rated Vo) x110% V
Output CLP
Output SCP Io= 0A A Auto recovery
Input OVP >265 Vac Auto recovery
Input Overvoltage Recovery <260 Vac
Input UVP <85 Vac Auto recovery
Input Undervoltage Recovery >90 Vac
Standby ON OFF OFF
Less than 50% charged Slow Flash(1/S) OFF OFF
50%-75% charged OFF Slow Flash(1/S) OFF
75%-100% charged
Slow Flash(1/S)
100% fully charged OFF OFF ON
VISO In-Out 2500Vac/5mA/1min No flashover or breakdown (Remove lightning protection devices in testing.)
In-GND 2500Vac/5mA/1min
RISO
In-Out ≥100MΩ@500Vdc Remove lightning protection devices in testing.
In-GND ≥100MΩ@500Vdc
Out-GND ≥100MΩ@500Vdc
LC In-GND ≤3.5mA Vin=264Vac/50Hz
RG -- ≤0.1Ω
Operation Temp -25~+45
RH 5~90 % Non-condensing
Pressure 70~106 kPa
MTBF ≥200000 h Bellcore TR-332(Ta=25°C)
Working vibration
Frequency: 5-9Hz, 9-200Hz
Amplitude: 1.5mm
Shell material: Aluminum Alloy
Outline dimension: L*W*H=140*130*100mm
DC wire: 1.0m length
Output connector: 50A red Anderson connector or equivalent
Net Weight: 2.0Kg
6.Charging Curve
Belong intelligent battery charger for cleaning & sweeping machine QY500H-VC4808 AC/DC 48V8A 475W
Lithium battery charging curve
Lead-acid battery charging curve
7. Application
Belong intelligent battery charger for cleaning & sweeping machine QY500H-VC4808 AC/DC 48V8A 475WBelong intelligent battery charger for cleaning & sweeping machine QY500H-VC4808 AC/DC 48V8A 475WBelong intelligent battery charger for cleaning & sweeping machine QY500H-VC4808 AC/DC 48V8A 475W
Send your message to this supplier
Send Now
Model Number :
QY500H-VC4808
Contact Supplier