AC85v~265V or DC12V/24V
Description
Feature highlights
Mini LED traffic light designed for school safety education, featuring a 100mm PC housing, IP65 protection, and a long LED lifespan of 100,000 hours. Suitable for indoor outdoor use with AC85-265V or DC12V 24V options, enhancing children's traffic rule awareness with its red-green signals and 30° light angle.
Technical specifications
Product size 300*150*85mm
Lamp diameter 100mm
LED qty 40 pcs each color
LED type Taiwan Epistar LED
Red Wave length 620~650nm
Green Wave length 500~505nm
Shell material PC
Working voltage AC85v~265V or DC12V/24V
Operating temperature -40℃~+65℃
Light angle 30°
LED color Red/Green
LED service life 100,000H
Protection grade IP53
Rated power R≤2W, G≤3W
Visual range 1-500M
Installation method Horizontal or vertical
Mini RED GREEN TRAFFIC LIGHT
1. For kindergartens, primary school traffic safety education,
2. To help children understand the traffic rules,Enhance children's awareness of traffic safety.
4. Novel style, beautiful appearance
5. Easy to install, a wide range of uses.
High Brightness Mini Size AC85V-265V DC12V 24V LED PC Material Red and Green 100mm Traffic Light
Send your message to this supplier
Send Now
Ask Latest Price
Watch Video
Brand Name :
SINOMATIC
Model Number :
JD100PC-2-RG
Certification :
CE/ ISO
Place of Origin :
Shenzhen, China.
MOQ :
Sample order accepted
Price :
Negotiable
Contact Supplier
video