NZ100-1R5G-2
Certification :
CE+KC
Place of Origin :
Shanghai, China
MOQ :
1 unit
Payment Terms :
T/T, Western Union,Paypal
Supply Ability :
100000 units a month
Delivery Time :
7-30 work days
Packaging Details :
Carton;
Model :
NZ100-1R5G-2 vfd
Type :
AC drive Inverter
External keypad :
Yes
Display :
LED display
Input voltage :
220V AC VFD
Output power :
1.5KW VFD
Maintenance-free :
Yes
Maximum power :
160KW
Series :
NZ100 vfd
Description
NZ100-1R5G-2 Variable Frequency Drives Vfd Variador De Frecuencia
NZ100 series micro vfd inverter 220V 1.5kW
Basic product introduction:
ZONCN's NZ100 vfd inverter is known for its compact size, which gives it a significant advantage in situations where space is limited. The port design is not only easy to connect, but also the installation process is extremely simple, and can even support rail installation (below 5.5kW), greatly saving installation time and cost.
  • Compact size and low cost desgin
  • Terminals uncovered,easy for wiring design
  • DIN-rail mounting(below 5.5kw)
  • Modbus via RS485
  • Maintenance-free function
  • Support MODBUS ASCII communication
Technical Specific:
Items NZ100 series vfd inverter
Input rated voltage,frequency One-phase/Three phase AC 220v/380v 50/60Hz
Input voltage range 170-240v(220v)330-440v(380v)
Output voltage range 0-220v(220v)0-380v(380v)
Output frequency range 0.1~400Hz
Frequency setting resolution Digital input: 0.10Hz,analog input: 0.1% of maximum output frequency
Output frequency accuracy 0.01Hz
VF control Setting V/F curve to satisfy various load requirements
PID control Build-in PID control
RS485 Standard RS485 communication function(MODBUS)
Frequency setting
Analog input: 0~ 10 V, 4~20mA
Digital input: Operation panel or RS485 or UP/DOWN.
Multi-speed Four multifunction input terminals, 15 section speed can be set
Automatic voltage regulation Automatic voltage regulation function can be selected
Counter Built-in 2 group of counters
Protection
IP20
Product application:
NZ100-1R5G-2 220v Low Voltage 1.5kw ZONCN Vfd Inverter Drives
The compact size of the NZ100 series drives makes it easy to integrate into a variety of small machines. The port is designed on the outside, easy to connect, easy to install, and can be installed by rail (below 5.5kW), which greatly saves installation time and cost. At the same time, it also provides an RS485 communication port, which can realize remote control and data transmission, making the operation of the equipment more flexible and convenient.
Product model details:
Model Rated output power (kW) Rated input current (A) Rated output current (A) Motor Power (kW)
Input voltage(v):1PH AC 220V±15%