TIG780-52
Certification :
UL & RoHS
Place of Origin :
Vietnam
MOQ :
1KG
Price :
Payment Terms :
T/T
Supply Ability :
10000 KG/week
Delivery Time :
3-5 work days
Packaging Details :
1kg (pint container)
Products name :
Hot Sale 5.2W High Quality Thermal Grease Cpu Gpu Graphics Card Conductivity Transistor Thermal Silicone Paste
Keywords :
Thermal Grease
Color :
Gray
Recommended Operating Temp(℃) :
-45~200℃
Density :
2.3g/cm³
Thermal Conductivity :
5.2W/mK
Application :
Cpu Gpu Graphics Card Conductivity Transistor
Viscosity(mPa.s) :
Description
TIG780-52 Hot Sale 5.2W High Quality Thermal Grease Cpu Gpu Graphics Card Conductivity Transistor Thermal Silicone Paste
Features
>Low thermal resistance
>Non-toxic and environmentally safe
>Excellent long term stability
>Thoroughly wets out contact surfaces to create low thermal resistance
Applications lnclude
>Display card
>Mainboard/mother board
>Notebook
>Power supply
>Heat pipe thermal solutions
>Memory Modules
>Mass storage devices
>Automotive electronics
>Set top boxes
>Cpu Gpu Graphics Card
Typical Properties of TIG™780-52 Series
ProductName TIG™780-52 Test Method
Color Gray Visual
Construction &Compostion Metal oxide filled silicone oil *****
Viscosity 200K cps @ 25℃ GB/T 10247
Specific Gravity 2.3 g/cm³ ASTM D2240
Continuous Use Temp -45℃ to 200℃ *****
Bond line thickness(mm) 0.008 ASTM D374
Thermal Conductivity 5.2 W/mK ASTM D5470
Thermal lmpedance @ 50 psi 0.012 (℃-in²/W ) ASTM D5470
Thermal lmpedance @ 30 psi 0.015 (℃-in²/W ) ASTM D5470
Fire rating 94 V-0 UL
Package
Storage:
Company profile
Certifications:
ISO9001:2015
ISO14001: 2004 IATF16949:2016
IECQ QC 080000:2017
UL
FAQ:
Q: Are you trading company or manufacturer ?
A: We are manufacturer in Vietnam.
Q: How long is your delivery time?
Q: How to find a right thermal conductivity for my applications
Send your message to this supplier
Send Now
Ask Latest Price
Watch Video
Brand Name :
Ziitek
Model Number :
TIG780-52
Certification :
UL & RoHS
Place of Origin :
Vietnam
MOQ :
1KG
Price :
Contact Supplier
video