6XV1840-2AH10
Type :
Industrial Ethernet FC TP Standard bus cable
Application :
Conductor Material :
Overlapping aluminum glued
Conductor Type :
Stranded
Insulation Material :
PE&PVC
Rated voltage :
80V
Brand :
Siemens
MOQ :
20Meters
Package :
Carton
Insulation :
PE&PVC
Conductor :
Aluminum Conductor
Usage :
Industrial Ethernet
Payment :
TT
Service :
One-stop Service
Surface :
Surface
Size :
0.64 mm
Packaging Details :
CARTONS
MOQ :
1 unit
Price :
Description
Siemens 6XV18402AH10 Industrial Ethernet FC TP Standard Bus Cable 4-Core with Materials
Specification
suitability for use
Standard cable with rigid cores for fast installation
cable designation
2YY (ST) CY 2x2x0,64/1,5-100 GN SF/UTP
electrical data
attenuation factor per length
● at 10 MHz / maximum
0.052 dB/m
● at 100 MHz / maximum
0.195 dB/m
impedance
● at 1 MHz ... 100 MHz
100 Ω
relative symmetrical tolerance
● of the characteristic impedance at 1 MHz … 100 MHz
15 %
near-end crosstalk per length
● at 1 MHz ... 100 MHz
0.5 dB/m
transfer impedance per length / at 10 MHz
10 mΩ/m
loop resistance per length / maximum
115 mΩ/m
operating voltage
● RMS value
80 V
NVP value in percent
69 %
mechanical data
number of electrical cores
4
design of the shield
Overlapped aluminum-clad foil, sheathed in a braided screen of tin-plated copper wires
type of electrical connection / FastConnect
Yes
core diameter
● of AWG22 insulated conductor
0.64 mm
outer diameter
● of inner conductor
0.64 mm
● of the wire insulation
1.5 mm
● of the inner sheath of the cable
3.9 mm
● of cable sheath
6.5 mm
symmetrical tolerance of the outer diameter / of cable sheath
0.2 mm
material
● of the wire insulation
polyethylene (PE)
PVC
● of cable sheath
PVC
color
● of the insulation of data wires
white/yellow/blue/orange
green
bending radius
● with single bend / minimum permissible
19.5 mm
● with multiple bends / minimum permissible
49 mm
tensile load / maximum
150 N
weight per length
61 kg/km
ambient conditions
ambient temperature
● during operation
-40 ... +75 °C
● during storage
-40 ... +75 °C
● during transport
-40 ... +75 °C
● during installation
-40 ... +60 °C
● note
Electrical properties measured at 20 °C, tests according to DIN VDE 0472
fire behavior
flame resistant according to IEC 60332-3-24 (Cat. C) and UL 1685 (CSA FT 4)
class of burning behaviour / according to EN 13501-6
Eca
chemical resistance
● to mineral oil
oil resistant according to IEC 60811-2-1 (4 h / 70°C)
● to grease
Conditional resistance
● to water
conditional resistance
radiological resistance / to UV radiation
resistant
product features, product functions, product components / general
product feature
● halogen-free
No
● silicon-free
Yes
wire length / for Industrial Ethernet
● with 100BaseTX
100 m
standards, specifications, approvals
UL/ETL listing / 300 V Rating
Yes; c(ETL)us / CMG / (ETL)us PLTC/ ITC / Sun Res
UL/ETL style / 600 V Rating
Yes; cRUus AWM 21694 AWM I A/B 60°C 600V FT2
certificate of suitability
● EAC approval
● CE marking
● RoHS conformity
standard for structured cabling
Cat5e
Marine classification association
● American Bureau of Shipping Europe Ltd. (ABS)
No
● French marine classification society (BV)
● Det Norske Veritas (DNV)
● Germanische Lloyd (GL)
● Lloyds Register of Shipping (LRS)
● Nippon Kaiji Kyokai (NK)
● Polski Rejestr Statkow (PRS)
reference code
● according to IEC 81346-2
WG
● according to IEC 81346-2:2019
WGB
further information / internet links
internet link
● to web page: selection aid TIA Selection Tool
http://www.siemens.com/tia-selection-tool
● to website: Industrial communication
http://www.siemens.com/simatic-net
● to website: Industry Mall
https://mall.industry.siemens.com
● to website: Information and Download Center
http://www.siemens.com/industry/infocenter
● to website: Selection guide for cables and connectors
https://sie.ag/2QdlxcP
● to website: Image database
http://automation.siemens.com/bilddb
● to website: CAx-Download-Manager
http://www.siemens.com/cax
● to website: Industry Online Support
https://support.industry.siemens.com
Company Profile
ABOUT
COMPANY
Packing & Delivery
FAQ
1. Who are We?
2. What can you buy from us?
3. Is the item in stock or need to be purchased from another supplier?
We have a large inventory of goods and have our own warehouse.
4. What advantages do we have over other suppliers?
5. Can you provide 100% new original authentic products?