Industrial UPS Power Supply 6KVA 10KVA-60KVA 3 Phase Online Ups 380v/400v/415v
Model
AF1K/AF1KL
AF2K/AF2KL
AF3K/AF3KL
AF6K/AF6KL
AF10K/AF10KL
Capacity
1KVA/900W
2KVA/1.8KW
3KVA/2.7KW
6KVA/5.4KW
10KVA/9KW
Battery voltage
12V7AH*2/36VDC
12V7AH*4/72VDC
12V7AH*6/96VDC
12V7AH*16/192VDC
12V7AH*16/192VDC
Size, D'W'H(mm)
350×144×230
425×190×328
Net weight(kg)
9 / 6
Input
Input voltage
90V-285Vac
120-275VAC
Frequency range
40Hz-70Hz
46-54Hzor 56-64Hz
Phase
Single phase with ground
Power facto
≥0.99@100%Load
Output
Output voltage
100/110/115/120/127VAC or 200/208/220/230/240VAC
208/220/230/240VAC
AC voltage regulation
±1%
Freguency range
(synchronize range)
40~46Hz or 54~60Hz
Frequency range(batt. mode)
50Hz±0.25Hz or 60Hz±0.3Hz
50Hz or 60Hz±0.1Hz
Current crest ratio
3:1
Output current
4.5A
9.1A
13.6A
27A
45A
Harmonic distortion
≤3%THD(Linearload)
≤6% THD(Non-linear load)
≤3%THD(Linearload)
≤5%THD(Non-linear lead)
Overload
105%±5%125%±59%load>150%±5%: after 300ms turn to bypass and alarm.
105%±5%bypass and alarm;125%±5%30sees turn to bypass and alarm;load>135%±5%: afte
300ms turn to bypass and alarm.
Transfertime / AC mode to batt.
mode
Zero
Wayeform(batt. mod)
Pure Sine wave
Efficiency
Battery mode
0.85
Battery
Battery type
12V/7Ah/Depending on
applications
12V/7Ah/Deoendingon
applications
12V/7Ah/Dependingon
12V/7Ah/Dependingon
12V/7Ah/Dependingon
Battery numbers
2 / 0
4 / 0
6 / 0
16 / 0
16 / 0
Recharge time
8 hours recover to 90% capacity
9 hours recover to 90% capacity
Charging current
1A / 6.5A
1A / 5.5A
1A / 5.5A
1A / 5.5A
1A / 5.5A
Environment
Operation humidity
20-90% RH @ 0-40℃ Non-condensing
0-95% RH @ 0-50℃
Non condensing
0-95% RH @ 0-40℃