51.2V18AH
Rack size :
Tower sze :
Description
51.2V 18AH Load Using Continuous Electricity Lifepo4 Ups Portable Generator Power Station
Features
2700W Lifepo4 UPS Battery advantages , including voltage stability, low self-discharge, wide temperature range, low maintenance, and compatibility with existing systems ,Lifepo4 UPS Battery long cycle life and safety features.
1.Temperature Range:2700W Lifepo4 UPS batteries can operate over a wide range of temperatures, from -25°C to 55°C, without degrading their performance. This makes them suitable for use in a variety of environments, including harsh or extreme conditions.
2.Maintenance:2700W Lifepo4 UPS batteries require very little maintenance compared to lead-acid batteries, which need to be periodically checked and topped off with water. This can save time and money over the life of the battery.
3.Size and Weight:2700W Lifepo4 UPS batteries are typically smaller and lighter than lead-acid batteries with the same capacity, which can make them easier to handle and install.
Specification
Model YNT3KDD-220-48
Power KVA/KW 3/2.7
Input
Rated voltage 220/230/240VAC (configurable)
Voltage range 140~295±5VAC ( 100%) . 90~140VAC(50%)
Frequency 45~60Hz
Powerfactor 0.99
Standard current 13A
Harmony wave distortion ≤6%
Output
No of phases Single phase 3 wire L+N+PE
Voltage accuracy ±1%
output frequency
accuracy
Grid input mode: Sync with bypass input:
Battery mode:50/60Hz±1%
Output power factor 0.9
Total volage harmony wave distortion Linear load<3%,non-linear load<5%
Load peak ratio 3:1
System
System efficiency Online>90%,ECO>94%
Replace time oms
Communication RS232 (standard) . optional:USB,SMNP,RS485,dry conlact
Dsplay LCD
Battery
DCvoltage 48
Battery (LFP) 51.2V18AH
Battery structure Rack/tower
Continuous charging current 10~40A
Rack size 482*450*132
Tower sze 412*190*220
Workhest temperature -10~45℃/-25~55℃
Noise <50dB
Product display
Single Phase Lifepo4 UPS Battery 51.2V 18AH Portable Power Station
Certifications
CE/UL
About US
An Innovative Manufacturer and Trusted Partner
Top Service High Quality OEM/ODM Customized After Sales
More than 20 years industry experience, provide customized energy storage system
solutions.
We are committed to providing you with high-quality, reliable products and services.
FAQ
1: How can we guarantee quality?
A: Always a pre-production sample before mass production; Always final Inspection before shipment.
2: What can you buy from us?
3: Can you have a sample order?
A: Yes, we welcome sample order to test and check quality.
4: What about the lead time?
A: Sample needs 10-15 days, mass production time needs 5-8 weeks, it depends on order quantity.
5: How about you payment and delivery items?
6: What kind of certificates could you provide for these batteries?
Send your message to this supplier
Send Now
Ask Latest Price
Watch Video
Brand Name :
Younatural
Model Number :
YNT3KDD-220-48
Certification :
CE,UL
Place of Origin :
Guangdong, China
MOQ :
5 pieces
Price :
Negotiation
Contact Supplier
video
Shanghai Younatural New Energy Co., Ltd.
Active Member
4 Years
shanghai, shanghai
Since 2022
Business Type :
Manufacturer, Exporter, Trading Company
Total Annual :
>800W