20AH/30AH/Customize
Size :
172*142*272mm or Customization
Charging Time :
2-5 Hours
Applies to :
Motocross Bbike/Motorcycle
Fit Motor :
500w-1500w
Warranty :
1Year, 12 months
Cycle Life (times) :
800-1000 Cycles
BMS :
20A/25A/30A/35A/45A/Customization
Certification :
UL
Chargeable :
Yes
Port :
Shenzhen
Supply Ability :
100000 Piece/Pieces per Month
MOQ :
10 pieces
Price :
Description
Product Description
Rated Voltage
48V/60V/72V
Rated Capacity
20AH/30AH/40Ah/Online Customization
Configuration
16S//20s/Online Customization
BMS
20A(Or15A 25A 30A 35A 40A 45A )
Charger
Depends on the battery
Battery Weight
Customization
Cycle Life
800-1000 Cycles
Operation Temperature
-20℃~60℃