XSCM-520-T
Application :
Photovoltaic Venues, Greenhouse, Sun-shading Device, Curtain Wall, Roof
Max. Power :
530W
Optimum Operation Voltage :
39.68 V
Optimum Operating Current :
13.36A
Open- Circuit Voltage :
48.65V
Short-Circuit Voltage :
14.02A
Module Operating Temperature Range :
-40-85
Max. System Voltage :
DC 1000/ 1500V (IEC)
Max. Fuse Current :
25A
Power Tolerance Range :
0-5W
Rated Operating Temperature of The Cell :
44 Degree
Max. Powewr Temperature Coefficient :
-0.26 %
Open-Circuit Voltage Temperature Coeffic :
-0.24%
Short-Circuit Voltage Temperature Coeffi :
0.04%
Transport Package :
Wooden Box
Specification :
2400*1314*4mm
Trademark :
x-solar
Origin :
China Jiangyin
HS Code :
Supply Ability :
50000 Pieces Per Year
Package Size :
240.00cm * 133.00cm * 2.00cm
Package Gross Weight :
28.000kg
Description
520W BIPV Color Steel Tile Modules
Product Description
520W Sunpower Color Roof Tiles For Construction Material BIPV XSCM-520-T Max. Powewr Temperature Coefficient -0.26%
Product Parameters
Product Advantage
520W Sunpower Color Roof Tiles For Construction Material BIPV XSCM-520-T Max. Powewr Temperature Coefficient -0.26%520W Sunpower Color Roof Tiles For Construction Material BIPV XSCM-520-T Max. Powewr Temperature Coefficient -0.26%
Application
Basic information
Basic information Data
cell type TOPCon cell 182*91 mm
cell arrangement 132 pcs(11*12)
module size 2400*1314*4 mm
Module weight 28KG
Junction box Enclosure rating IP68
Output cable 4mm2, 500mm cable net length. cable length can be customized
Connector registration MC4 compatibility
Frame N/A
Front static load (snow pressure) 2400Pa
Rear static load (wind pressure) N/A
Packing Details
transportation Platform Lorry Platform Lorry Container
size 13m 17.5m 40 degree
pallet 18 24 /
piece/pallet 50 50 /
Total pieces 900 1200 /
Company Profile
520W Sunpower Color Roof Tiles For Construction Material BIPV XSCM-520-T Max. Powewr Temperature Coefficient -0.26% Beijing X-Solar Energy Co., Ltd. was found in 2020, and headquartered in Beijing. It's a science and technology innovative energy enterprises with the main business of future cell R&D, flexible photovoltaic modules, building photovoltaic module production, high-end equipment manufacturing, production line delivery, and AI-CITY wisdom energy management services.
Production Process
Exhibition Display
FAQ
4 Q:How about the after-sales service and quality guarantee policy?
5 Q:What are the differences and advantages of your products over other companies' products?
7 Q:What kind of project cases do you have?
8 Q:What are the precautions for installing your products?
A:The following matters need to be noted:
I. Please be sure to read the installation manual of our products in detail before installation
II. Prepare all necessary preparation tools and auxiliary materials in advance
V. Perform step-by-step installation and safe operation according to the manual
VI. Perform debugging and inspection after installation is completed
9 Q:What is the additional load after installation?
Send your message to this supplier
Send Now
Ask Latest Price
Watch Video
Model NO. :
XSCM-520-T
Max. Power :
530W
Optimum Operation Voltage :
39.68 V
Optimum Operating Current :
13.36A
Open- Circuit Voltage :
48.65V
Contact Supplier
video