XSFM-580-T
Application :
Photovoltaic Venues, Greenhouse, Sun-shading Device, Curtain Wall, Roof
Max. Power :
580W
Optimum Operation Voltage :
44.19 V
Optimum Operating Current :
13.13A
Open- Circuit Voltage :
53.03V
Short-Circuit Voltage :
13.86A
Module Operating Temperature Range :
-40-85
Max. System Voltage :
DC 1000/ 1500V (IEC)
Max. Fuse Current :
25A
Power Tolerance Range :
0-5W
Rated Operating Temperature of The Cell :
44 Degree
Max. Powewr Temperature Coefficient :
-0.26 %
Open-Circuit Voltage Temperature Coeffic :
-0.24%
Short-Circuit Voltage Temperature Coeffi :
0.04%
Transport Package :
Wooden Box
Specification :
2260*1219*3mm
Trademark :
x-solar
Origin :
China Jiangyin
HS Code :
Production Capacity :
50000 Pieces Per Year
Package Size :
226.00cm * 122.00cm * 0.30cm
Package Gross Weight :
9.100kg
Description
580W Soft Solar Panel For Roof Material
Product Description
Flexible XSFM-580-T 520-535watt 182mm Cell P-Type Mono-Crystalline Solar Panel with 44 Degree Rated Operating Temperature
Product Parameters
Product Advantage
Flexible XSFM-580-T 520-535watt 182mm Cell P-Type Mono-Crystalline Solar Panel with 44 Degree Rated Operating TemperatureFlexible XSFM-580-T 520-535watt 182mm Cell P-Type Mono-Crystalline Solar Panel with 44 Degree Rated Operating Temperature
Product Application
Basic information
Basic information Data
cell type TOPCon cell 182*91 mm
cell arrangement 144 pcs(12*12)
module size 2260*1219*3 mm
Module weight 9.1KG
Junction box Enclosure rating IP68
Output cable 4mm2, 500mm cable net length. cable length can be customized
Connector registration MC4 compatibility
Frame N/A
Front static load (snow pressure) 2400Pa
Rear static load (wind pressure) N/A
Packing Details
transportation Platform Lorry Platform Lorry Container
size 13m 17.5 40 degree
pallet 22 28 /
piece/pallet 45 45 /
Total pieces 990 1260 /
Company Profile
Production Process
Exhibition Display
FAQ
4 Q:How about the after-sales service and quality guarantee policy?
5 Q:What are the differences and advantages of your products over other companies' products?
7 Q:What kind of project cases do you have?
8 Q:What are the precautions for installing your products?
A:The following matters need to be noted:
I. Please be sure to read the installation manual of our products in detail before installation
II. Prepare all necessary preparation tools and auxiliary materials in advance
V. Perform step-by-step installation and safe operation according to the manual
VI. Perform debugging and inspection after installation is completed
9 Q:What is the additional load after installation?
Send your message to this supplier
Send Now
Ask Latest Price
Watch Video
Model NO. :
XSFM-580-T
Application :
Max. Power :
580W
Optimum Operation Voltage :
44.19 V
Optimum Operating Current :
13.13A
Open- Circuit Voltage :
53.03V
Contact Supplier
video