NDC1-115 NDC1-2650 NDC1-200 NDC1-1000 NDC1-2000
Certification :
CCCI
Place of Origin :
China
MOQ :
1
Payment Terms :
L/C, T/T, Western Union
Supply Ability :
1000pcs
Delivery Time :
15-20days
Packaging Details :
Carton
Description
The NDC1-115~800 series of AC contactors (hereinafter referred to as contactors) have the AC 50Hz (or 60Hz) and the rated insulation voltage of 1000V, and are mainly used for the electric circuit with the rated working voltage of 415A and the rated working current of 115~800A as well as the AC-3 utilization category for remotely connecting and breaking the circuit and frequently starting & controlling AC motors. They can be used as magnetic starters with the appropriate thermal overload relays to protect the circuit in which overload may occur. The NDC1-1000~2650 series of AC contactors (hereinafter referred to as contactors) are mainly used for the AC circuit with the AC 50Hz (or 60Hz), the rated working voltage of 690V and the rated working current of 1000~2650A as well as the AC-1 utilization category for remotely connecting and breaking the circuit.