ZN105-12/T6300-80
Certification :
CCCI
Place of Origin :
China
MOQ :
1
Payment Terms :
Western Union, T/T
Supply Ability :
10-100
Delivery Time :
40-50days
Packaging Details :
Carton
Description
BEIKAI Circuit breaker for generator protection vacuum circuit braker ZN105-12/T6300-80
Rated voltage:12kV
Rated current:6300 A
Rated short-circuit opening current:80kA
Rated peak-value endured current:224kA
Rated short-time endured current:80kA
Rated short-circuit closing current (peak value) 224 kA
Rated short-circuit duration:3S
The rated breaking times of short-circuit breaking current:5times
Rated operation sequency:CO-15min-CO
Rated frequency:50Hz
The thunder-impacting endured
phases to earth: 75 kV
voltage (peak value)
Vacuum break:85kV
The 1min work-frequency endured
phases to earth :42 kV
voltage Intermittent grounding
Vacuum break:50kV
The closing time ms:40-65ms
The opening time ms:35-65ms
The breaking time ms:50-80ms
Mechanical life times:4000times
The rated power of energy-storage motor:550W
The rated voltage of energy-storage motor:~220V
The energy-storage time≤15S
The rated voltage of opening and closing magnet:=220V
The rated current of opening and closing magnet:2A
The rated current of auxiliary switch:AC10 DC5A
Rated out-of-phase breaking current:40kA
Times of rated load switching:50 times
Rated asymmetric breaking current DC component percentage:Average 74; maximum 80%
Rated out-of-phase asymmetric breaking current DC component percentage:50~60%