FP50R12KT4
Certification :
CE, GCF, ROHS
Place of Origin :
China
MOQ :
1
Price :
Negotiable
Payment Terms :
T/T, Western Union,
Supply Ability :
1000pcs per month
Delivery Time :
3-5 working days after received the payment
Packaging Details :
Packed in original tray firstly ,then carton, at last Bubble bag for outer packing
Type :
IGBT Module
Package :
new and originalF00R12KT4: 1200V 200A IGBT Module, Low VCE(sat), High Short Circuit Ruggedness Low Switching Loss High Isolation For Industrial Motor Drives and High Power UPS
Condition :
New and Original
Lead free status :
RoHS Compliant
Shipping by :
DHL\UPS\Fedex\EMS\HK Post,DHL,UPS,Fedex and EMS
Description
FP50R12KT4 1200V 50A PIM IGBT Module TRENCHSTOP™ IGBT4 Low Switching Loss Integrated Rectifier and Brake Copper Baseplate NTC High Switching Frequency For Motor Drives and HVAC
Features
  • 1200V / 50A PIM (Power Integrated Module)
  • Integrated Topology: 3-Phase Rectifier, 3-Phase Inverter, Brake Chopper
  • Advanced TRENCHSTOP™ IGBT4 and Emitter Controlled 4 Diode
  • Low Switching Losses for High Efficiency
  • Low VCE(sat) of 1.85V (typical)
  • Copper Base Plate for Optimized Heat Spread
  • Integrated NTC Temperature Sensor
  • Low Stray Inductance Module Design
  • High Switching Frequency Capability
  • Compact EconoPIM™ 2 Housing
Applications
  • Uninterruptible Power Supplies (UPS) .
  • Commercial HVAC Systems and HVAC Control Modules .
  • Industrial Heating and Welding Equipment .
  • Renewable Energy Systems including wind power applications .
  • Room Air Conditioners
Description
The FP50R12KT4 is a highly integrated 1200V, 50A Power Integrated Module (PIM) from Infineon's EconoPIM™ 2 family . It combines a three-phase rectifier bridge, a three-phase IGBT inverter bridge, and a brake chopper in a single, compact, and isolated module . Built with advanced TRENCHSTOP™ IGBT4 and Emitter Controlled 4 diode technology, it is engineered for low switching losses and high efficiency . The module features an integrated NTC temperature sensor for accurate thermal monitoring, a copper base plate for optimized heat spread, and low stray inductance design for reliable performance . It supports high switching frequency operation and is available with solderable pins or PressFIT technology
INFORMATION
category
Discrete semiconductor products
Transistors
IGBT
IGBT module
manufacturer
Infineon Technologies
series
Packaging
Tray
Part status
On sale
IGBT type
NPT
configuration
Single way
Voltage - Collector breakdown (max)
1200 V
Current - Collector (IC) (max)
75 A
Power - maximum
280 W
Vce(on) (maximum) at different Vge, IC
2.15V @ 15V,50A
Current - Collector cut-off (max)
5 mA
Input Capacitance (Cies) at Different VCEs
3.5 nF @ 25 V
Input
Standard
NTC thermistors
None
Operating temperature
-40°C ~ 125°C(TJ)
Mounting type
Base mounting
Package/Enclosure
module
Vendor device packages
module
Drawing
Our advantage :phones, PDAand#39;s, notebook comput.ers
  • High quality products --- our offers are 100% new and original, ROHS
  • Competitive price --- good Purchase channels with good price.
  • Adequate inventory --- With the support of our strong Purchasing team,
  • Fast delivery --- we will ship the goods within 1-3 working days after the payment confirmed.
andnbsp;
be sure to meet your need for all kinds of components. ^_^
Product List
The offers including:
Strong in Brand:
andnbsp;
Send your message to this supplier
Send Now
Ask Latest Price
Brand Name :
Infineon
Model Number :
FP50R12KT4
Certification :
CE, GCF, ROHS
Place of Origin :
China
MOQ :
1
Price :
Negotiable
Contact Supplier