IXFN56N90P
Certification :
CE, GCF, ROHS
Place of Origin :
China
MOQ :
1
Price :
Negotiable
Payment Terms :
T/T, Western Union,
Supply Ability :
1000pcs per month
Delivery Time :
3-5 working days after received the payment
Packaging Details :
Packed in original tray firstly ,then carton, at last Bubble bag for outer packing
Type :
IGBT Module
Package :
new and originalF00R12KT4: 1200V 200A IGBT Module, Low VCE(sat), High Short Circuit Ruggedness Low Switching Loss High Isolation For Industrial Motor Drives and High Power UPS
Condition :
New and Original
Lead free status :
RoHS Compliant
Shipping by :
DHL\UPS\Fedex\EMS\HK Post,DHL,UPS,Fedex and EMS
Description
IXFN56N90P 900V 56A N-Channel MOSFET Ultra-Low Rds(on) 135mΩ HiPerFET™ Polar Technology Fast Body Diode Low Qg High-Speed Switching SOT-227B Package for UPS and Drives
Features
  • International Standard Package
  • miniBLOC, with Aluminium Nitride Isolation
  • Low RDS(on) and QG
  • Avalanche Rated
  • Low Package Inductance
  • Fast Intrinsic Rectifier
Applications
  • High Power Density
  • Easy to Mount
  • Space Savings
Description
Switch-Mode and Resonant-Mode Power Supplies
DC-DC Converters
Laser Drivers
AC and DC Motor Drives
Robotics and Servo Controls
INFORMATION
category
Discrete semiconductor products
Transistors
FET,MOSFET
Single FETs, MOSFETs
manufacturer
IXYS
series
HiPerFET™, Polar
Packaging
Pipe fittings
Part status
On sale
FET type
N channel
Technology
MOSFETs (Metal Oxides)
Drain Source Voltage (Vdss)
900 V
Current at 25°C - Continuous Drain (ID)
56A(Tc)
Drive Voltage (Max RDS On, Min RDS ON)
10V
On-resistance at different IDs and Vgs (max)
135 mOhm @ 28A, 10V
Vgs(th) for different IDs (maximum)
6.5V @ 3mA
Gate charge (Qg) at different Vgs (max)
375 nC @ 10 V
Vgs (max)
±30V
Input Capacitance (CIS) at Different Vds (Max)
23000 pF @ 25 V
FET function
Power Dissipation (Max)
1000W(Tc)
Operating temperature
-55°C ~ 150°C(TJ)
grade
Qualifications
Mounting type
Base mounting
Vendor device packages
SOT-227B
Package/Enclosure
SOT-227-4,miniBLOC
Drawing
Our advantage :phones, PDAand#39;s, notebook comput.ers
  • High quality products --- our offers are 100% new and original, ROHS
  • Competitive price --- good Purchase channels with good price.
  • Adequate inventory --- With the support of our strong Purchasing team,
  • Fast delivery --- we will ship the goods within 1-3 working days after the payment confirmed.
andnbsp;
be sure to meet your need for all kinds of components. ^_^
Product List
The offers including:
Strong in Brand:
andnbsp;
Send your message to this supplier
Send Now
Ask Latest Price
Brand Name :
IXYS
Model Number :
IXFN56N90P
Certification :
CE, GCF, ROHS
Place of Origin :
China
MOQ :
1
Price :
Negotiable
Contact Supplier