FS150R12KT4 1200V 150A Six IGBT Module Low VCE(sat) High Efficiency 10μs Short-Circuit Ruggedness Integrated NTC Compact EconoPACK+ Design Low Switching Losses Ideal for Drives and UPS
Features
  • 1200V blocking voltage and 150A collector current rating
  • Low VCE(sat) for reduced conduction losses
  • Optimized switching losses for high efficiency
  • 10μs short-circuit withstand capability
  • Integrated NTC temperature sensor for thermal management
  • High power density in EconoPACK™+ housing
  • UL/CSA certified for industrial standards
  • Press-fit contacts for reliable assembly
Applications
  • AC motor drives and industrial inverters
  • Uninterruptible Power Supplies (UPS)
  • Industrial heating and welding systems
  • Renewable energy inverters (solar, wind)
  • Auxiliary converters for industrial equipment
Description
The FS150R12KT4 is a 1200V, 150A six-pack IGBT power module from Infineon's EconoPACK™+ series. It utilizes advanced TRENCHSTOP™ IGBT4 technology combined with Emitter Controlled 4 diodes, delivering low saturation voltage and optimized switching performance. The module features an integrated NTC thermistor for accurate temperature monitoring and a robust, compact design with press-fit mounting technology for reliable industrial applications.
INFORMATION
category
Discrete semiconductor products
Transistors
IGBT
IGBT module
manufacturer
Infineon Technologies
series
Packaging
Tray
Part status
On sale
IGBT type
Grooved field cut-off
configuration
(3) Opposite phase instrument
Voltage - Collector breakdown (max)
1200 V
Current - Collector (IC) (max)
150 A
Power - maximum
750 W
Vce(on) (maximum) at different Vge, IC
2.1V @ 15V,150A
Current - Collector cut-off (max)
1 mA
Input
Standard
NTC thermistors
is
Operating temperature
-40°C ~ 150°C(TJ)
Mounting type
Base mounting
Package/Enclosure
module
Vendor device packages
module
Drawing
Our advantage :phones, PDAand#39;s, notebook comput.ers
  • High quality products --- our offers are 100% new and original, ROHS
  • Competitive price --- good Purchase channels with good price.
  • Adequate inventory --- With the support of our strong Purchasing team,
  • Fast delivery --- we will ship the goods within 1-3 working days after the payment confirmed.
andnbsp;
be sure to meet your need for all kinds of components. ^_^
Product List
The offers including:
Strong in Brand:
andnbsp;
Send your message to this supplier
Send Now
Ask Latest Price
Brand Name :
Infineon
Model Number :
FS75R12KT3
Certification :
CE, GCF, ROHS
Place of Origin :
China
MOQ :
1
Price :
Negotiable
Contact Supplier