PM75RL1A120
Certification :
CE, GCF, ROHS
Place of Origin :
China
MOQ :
1
Price :
Negotiable
Payment Terms :
T/T, Western Union,
Supply Ability :
1000pcs per month
Delivery Time :
3-5 working days after received the payment
Packaging Details :
Packed in original tray firstly ,then carton, at last Bubble bag for outer packing
Type :
IGBT Module
Package :
new and originalF00R12KT4: 1200V 200A IGBT Module, Low VCE(sat), High Short Circuit Ruggedness Low Switching Loss High Isolation For Industrial Motor Drives and High Power UPS
Condition :
New and Original
Lead free status :
RoHS Compliant
Shipping by :
DHL\UPS\Fedex\EMS\HK Post,DHL,UPS,Fedex and EMS
Description
PM75RL1A120 1200V 75A IPM 7-Pack IGBT Low VCE(sat) 1.65V Integrated Drive and Protection NTC Sensor High Reliability Screw Mount Ideal for Drives and HVAC
Features
  • 1200V collector-emitter voltage (VCES) with 75A collector current (IC) rating
  • CIB topology: 3-phase converter, inverter, and brake circuit integrated
  • Integrated NTC thermistor for real-time temperature monitoring
  • 2500Vrms isolation voltage for safe mounting
  • Low-loss 5th generation CSTBT™ chip technology
  • Compact L1-Series package with screw mounting
  • Error output signal available from all upper and lower arm devices
Applications
  • Industrial motor drives and variable frequency drives (VFDs)
  • Servo drives for robotics and CNC machinery
  • Uninterruptible Power Supplies (UPS) systems
  • HVAC systems and industrial automation
  • Renewable energy inverters (solar, wind power)
  • Welding equipment and induction heating
  • Elevator and transportation systems
Description
The PM75RL1A120 is a 1200V, 75A intelligent power module from Mitsubishi Electric's L-Series, featuring a 3-phase CIB (Converter-Inverter-Brake) configuration . It integrates IGBT chips with monolithic gate drive and protection ICs in a compact, isolated package . The module utilizes advanced 5th generation CSTBT™ chip technology for optimized performance
INFORMATION
IGBT Silicon Modules
7-Pack
1.2 kV
1.65 V
75 A
595 W
- 20 C
+150 C
brand: Mitsubishi Electric
Assembly country: Not available
Propagation countries: Not available
Country of origin: JP
Installation style: Screw Mount
Product type: IGBT Modules
Original packaging
quantity:
10
Subcategories: IGBTs
technology: Si
Drawing
Our advantage :phones, PDAand#39;s, notebook comput.ers
  • High quality products --- our offers are 100% new and original, ROHS
  • Competitive price --- good Purchase channels with good price.
  • Adequate inventory --- With the support of our strong Purchasing team,
  • Fast delivery --- we will ship the goods within 1-3 working days after the payment confirmed.
andnbsp;
be sure to meet your need for all kinds of components. ^_^
Product List
The offers including:
Strong in Brand:
andnbsp;
Send your message to this supplier
Send Now
Ask Latest Price
Brand Name :
Mitsubishi Electric
Model Number :
PM75RL1A120
Certification :
CE, GCF, ROHS
Place of Origin :
China
MOQ :
1
Price :
Negotiable
Contact Supplier