SKKH 570/18E
Certification :
CE, GCF, ROHS
Place of Origin :
China
MOQ :
1
Price :
Negotiable
Payment Terms :
T/T, Western Union,
Supply Ability :
1000pcs per month
Delivery Time :
3-5 working days after received the payment
Packaging Details :
Packed in original tray firstly ,then carton, at last Bubble bag for outer packing
Type :
IGBT Module
Package :
new and originalF00R12KT4: 1200V 200A IGBT Module, Low VCE(sat), High Short Circuit Ruggedness Low Switching Loss High Isolation For Industrial Motor Drives and High Power UPS
Condition :
New and Original
Lead free status :
RoHS Compliant
Shipping by :
DHL\UPS\Fedex\EMS\HK Post,DHL,UPS,Fedex and EMS
Description
SKKH570/18E 1800V 570A Thyristor-Diode Module Dual Series Amplifying Gate Low VF 1.44V, 19kA Surge AlN Ceramic Base Pressure Contacts UL Certified for Soft Starters
Features
  • 1800V repetitive peak reverse/off-state voltage (VRRM/VDRM)
  • 570A average on-state current (ITAV) with 1000A maximum load current capability
  • Thyristor with amplifying gate design for enhanced turn-on performance
  • Low forward voltage drop: 1.44V max (Ufmax) for high efficiency
  • High surge current rating: 19kA (IFSM) for robust overload handling
  • Heat transfer through aluminum nitride ceramic isolated metal baseplate
  • Precious metal pressure contacts for long-term reliability and thermal fatigue resistance
  • UL recognized (File No. E63532) for safety compliance
Applications
  • AC motor soft starters
  • Input converters for AC inverter drives
  • DC motor control for machine tools and industrial equipment
  • Temperature control for ovens, furnaces, and chemical processes
  • Professional light dimming for studios and theaters
  • Uninterruptible Power Supplies (UPS)
  • Industrial power rectifiers and converters
  • Welding equipment and induction heating
Description
The SKKH 570/18E is a 1800V, 570A dual thyristor-diode module from SEMIKRON-Danfoss, housed in the industry-standard SEMIPACK5 package . It features two series-connected thyristor-diode pairs designed for line-frequency AC power control applications . The module utilizes advanced aluminum nitride ceramic isolated baseplate technology with precious metal pressure contacts for exceptional reliability and thermal cycling capability
INFORMATION
Brand Semikron
Part Number SKKH 570/18E
Mounting Type SMD
Condition New
Dimensions 150x60x52
Type IGBT
Availability In Stock
Drawing
Our advantage :phones, PDAand#39;s, notebook comput.ers
  • High quality products --- our offers are 100% new and original, ROHS
  • Competitive price --- good Purchase channels with good price.
  • Adequate inventory --- With the support of our strong Purchasing team,
  • Fast delivery --- we will ship the goods within 1-3 working days after the payment confirmed.
andnbsp;
be sure to meet your need for all kinds of components. ^_^
Product List
The offers including:
Strong in Brand:
andnbsp;
Send your message to this supplier
Send Now
Ask Latest Price
Brand Name :
SEMIKRON
Model Number :
SKKH 570/18E
Certification :
CE, GCF, ROHS
Place of Origin :
China
MOQ :
1
Price :
Negotiable
Contact Supplier